Nar Suyu Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Nar Suyu Tarifi
  5
  kişilik
  30
  dakika
  960
  kalori/prs.

  “Pazardan aldım bir tane, eve geldim bin tane.”

  Çocukluğumuzun tekerlemelerine dahi ses vermiş olan nar içerisinde binbir çeşit fayda barındıran doğa üstü meyvelerden bir tanesi. Özellikle kış aylarında vücuda oldukça faydalı olan narı dilerseniz normal olarak tüketin dilerseniz nar suyu olarak, vücut narı içerisine aldığı anda çok kuvvetlenmeye başlıyor. Özellikle kalp hastalarının tüketmesi gereken nar, kalbin içerisinde bulunan bütün organizmalara etki ederek adeta bir sanayi ustası gibi çalışıyor. Kalpte arızalı olan tüm noktalara tek tek tasallut ederek iyileşme için büyük katkı sağlıyor. Ayrıca şeker hastası olan insanların da nar tüketmesi oldukça önemli. Yalnızca şeker de değil, kolestrol gibi vücut dengesini bozan tüm hastalıklarda dengelemeyi sağlayan önemli bir meyve. Dini açıdan da narın ismi yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de de geçtiği için halk arasında çoğu insan nar için “Cennet Meyvesi” sıfatını takmış durumda. Peki nar suyunun içerisinde vitamin açısından neler bulunuyor? Biraz da bunlara göz atalım;

  • Potasyum
  • Demir
  • B1, B2, B3
  • A, C

  Bu kadar vitamin ve minarelin bir arada bulunduğu nar suyundan en az günde bir bardak içmeniz şart diyebiliriz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa bile haftada bir kez olsa dahi nar suyu tüketmelisiniz.

  Peki nar suyu direkt olarak tüketildiğinde vücut içerisinde hangi hastalıklara karşı savaş açarak tedavi için önemli bir silah olur? Biraz da bunları inceleyelim. İşte nar suyunun vücuda girdiği anda etkiledikleri;

  1. Eğer kalp krizi riskiniz varsa ve doktor kontrolünde olarak bunun farkındaysanız nar suyu kalp krizi riskinizi en aza indirerek kalbinizin düzenli çalışmasını sağlar.
  2. Yalnızca kalp olmayarak tüm vücut içerisinde nerede damar tıkanıklığı var ise nar suyu buraya etki ederek damar tıkanıklarının tedavi edilmesi rol oynar.
  3. Yüksek tansiyon insan vücudu için en tehlikeli rahatsızlıklardan bir tanesidir. Nar suyu vücuda girdiği anda yüksek tansiyonunuzu düşürerek vücudunuzu daha stabil bir hale getirir ve dengelemeyi sağlar.
  4. Kolestrol, şeker gibi rahatsızlıklarınız varsa nar suyu bunları hızlı şekilde dengeler.
  5. Özellikle kış aylarında nar suyunun tüketilmesini doktorlar tavsiye ederler. Çünkü nar suyu direkt olarak bağışıklık sistemine girdiği için bu sistemi kuvvetlendirir. Nar suyu içen insanlar kış aylarında kolay kolay soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşamazlar.
  6. Erkeklerde görülen prostat kanseri riskini yine vücuda girdiği andan itibaren nar suyu düşürmeye başlar.
  7. Çok yoğun olarak çalışan insanlar nar suyu tüketmesi oldukça önemlidir. Çünkü gün içerisinde nar suyu içen insanların enerjisi artar. Yüksek besin değeri sayesinde nar suyu içildiğinde vücuda enerji gelir ve hareket kabiliyeti yükselir.
  8. Burunlar da oluşan polip rahatsızlıklarına direkt olarak nar suyu etki eder. Bazı durumlarda nar suyu tüketen insanların ameliyat dahi olmasına gerek kalmadan burun poliplerinden kurtulduğu gözlenmiştir.
  9. Diş eti rahatsızlığı olan insanların büyük çoğunluğuna doktorlar normal ilaçların yanında bitkisel tedavi olarak nar suyu önerirler. Ağızda çalkalanarak uzun sürede yutulduğunda buraya etki ederek ağız içerisinde oluşan yaraların hızlı bir biçimde kapanmasına etki eder.
  10. Cildinizde oluşan egzama gibi rahatsızlıklar için nar suyu birebir etkili bir silahtır. Ayrıca cilt kanseri olmuş olan insanların tedavi sürecinde nar suyu içmesi hastalığı atlatmalarında büyük yardımcı olacak bir etmendir.
  11. Kabızlık gibi durumlarda bebeklere verilmesi ile bu durum sona erer. Bu yüzden bebek sahibi olan insanların evinde her duruma karşı nar suyu bulunması oldukça faydalı bir durumdur. Ek olarak ishali de dengeler ve yok eder.
  12. Romatizma ağrılarına iyi geleceği için yağmurlu günlerde romatizma sorunu yaşayan insanların nar suyu tüketmesi oldukça faydalıdır.
  13. İdrar yollarında sorun olan insanların da nar suyu tüketmesi oldukça iyi olacaktır. Çünkü idrar söktürücü olarak bilinen bir özelliği de mevcuttur.
  14. Kansızlık gibi problemi olan insanlar kan ilacı içerken bunun yanında farklı vakitlerde nar suyu da tüketebilirler. Kansızlığı gidererek vücutta kan üretimini arttırıcı özelliği de mevcuttur.
  15. Çocuk sahibi olmak isteyen insanların kullanması oldukça iyidir. Doğurganlığı arttırıcı bir özelliği içerisinde barındırır.
  16. Kadınlar için adet söktürücü olarak bilinen bir özelliği daha vardır fakat bunu çok fazla kadın bilmez. Adet ağrılarını yoğun olarak yaşayan kadınların nar suyu içmesi onlara oldukça iyi gelecektir.
  Malzemeler
  • 2 kg. tatlı nar
  • 3 kg ekşi nar
  • 1 adet ince tülbentten dikilmiş torba
  • Cam şişeler
  Yapılışı

  Narları ayıkladıktan sonra, tülbentten dikilen torba içerisine koyarak geniş bir leğen içerisinde birleştirin ve tıpkı hamur yoğurur gibi yoğurun. Siz yoğurdukça narlar daha da sulanacaktır. Tülbent üzerinde yalnızca çekirdekler kalana kadar yoğurmaya devam edin. Çıkan nar suyunu, bir huni yardımıyla şişelere boşaltın. Tüm nar taneleri bitene kadar bu işlemi uygulayın. Canınız çektikten dolaptan çıkarıp soğuk soğuk için.