Nane Şerbeti Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Nane Şerbeti Tarifi
  10
  kişilik
  395
  dakika
  110
  kalori/prs.

  Nane suyu şerbeti içerdiği A vitamini, C vitamini kalsiyum, magnezyum, potasyum, omega-3 yağları, demir ve folatlar açısından da zengin olduğundan hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi sorunları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili bir çözüm olarak kullanılır. Nane Şerbeti yıl boyunca tüketilebilecek bir içecek olsada nane en iyi ve en güçlü sıcak havada yetiştiği için yaz aylarının vaz geçilmez içeciğidir.

  Malzemeler
  • 2 lt. su
  • 1.5 su bardağı şeker
  • 1 demet taze nane
  • 2 adet limon
  Yapılışı

  Derin bir tencerenin içerisine su ve şekeri alarak kaynatalım. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika daha kaynatalım ve ocaktan indirelim. Limonları yıkayalım, ilk olarak kabuklarını rendeleyelim ve tencereye ekleyin. Ardından limonların suyunu sıkın ve tencereye ilave edin, karıştırın.
  Bol suda yıkanmış naneleri eliniz ile küçük parçalara ayırın. Daha sonra sapları ile birlikte kaynayan suya ekleyin. Bu şekilde hazırladığınız tencerenin ağzını kapatın ve yaklaşık 1-1,5 saat dinlendirin. Bu saatin sonunda ağzını açın ve 5 saat kadar daha bekletin. Tül veya tülbent yardımı ile şerbeti süzün ve ağzını kapatarak buzdolabına yerleştirin. Soğuduğunda bardağa takacağınız limon dilimi ve içine atacağınız nane yaprağı ile süsleyerek servis yapabilirsiniz. Şerbeti gün içerisinde tüketmenizi öneririm beklediği takdirde tadı ve kokusunda değişiklikler olacaktır. Afiyet olsun