Limonlu ve Lavantalı Aromalı Su

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Limonlu ve Lavantalı Aromalı Su
  3
  kişilik
  20
  dakika
  180
  kalori/prs.

  Uzmanlara göre hafif içecekler hem metabolizmayı hızlandırmakta hem de detoks etkisi yapmakta oldukça faydalıdır. Limon hastalıklardan koruyucu etkisi ve içerdiği C vitamini ile direnç verici etkisi ile bilinmektedir. Lavanta ise hoş kokusu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile bir çok derdin devası olarak görülmektedir. Limon ve lavanta birleştiğinde ortaya çıkan içeceğin serinletici havası ve aromatik kokusu bu içeceği hem kış aylarında hem de yaz aylarında tüketilmesine ortam hazırlamaktadır. Soğuk kış günlerinde limonlu ve lavantali aromali su ılık olarak tüketilirken, sıcak yaz aylarında ise limonlu ve lavantali aromali su buz eklenilerek tüketilebilir.

  Aç olarak kahvaltıdan önce tüketildiğinde tüm gün boyunca metabolizmayı hızlandırır. Kullanıcılarının daha zinde bir gün geçirmesini sağlayan limonlu ve lavantali aromali su için tüketim sınırı bulunmamaktadır. Yapımının oldukça kolay olması bu içeceğin yaz aylarının ve kış aylarının çok fazla tüketilen içecekler arasında olmasını kolaylaştırmaktadır.

  Malzemeler

  Dört kişilik limonlu ve lavantali aromali su hazırlamak için malzemelerin miktarı aşağıdadır.

  • 2 litre içme suyu
  • 2 yemek kaşığı kadar taze lavanta
  • 3 adet limon
  Yapılışı

  Malzemelerinden de anlaşıldığı gibi limonlu ve lavantali aromali su yapımı oldukça kolaydır.  Çok az malzeme ile yapıldığı için her zaman tüketilebilecek miktarlarda bu içeceği oluşturmak mümkündür. Limonlu ve lavantali aromali su yapımında dikkat edilmesi gereken püf nokta ise limonun bir miktarının suyun içine sıkılırken bir miktarının içecek içine rendelenmesidir. Bu şekilde hazırlandığında içecekte çok daha fazla limon aroması hissedilir.

  Lavantanın ve limonun serinletici havası ile bu içecek kış ve yaz aylarında tüketilebilir. Kış aylarında tüketmek isteyenler içeceği biraz ılık tercih ederken, yaz aylarında limonlu ve lavantali aromali su içerisine bir miktar buz katılarak içecek tüketilebilir. Kolay bir şekilde yapılan bu içecek misafir ikramlarında da oldukça revaçta olan yeni nesil bir içecektir. Sağlıklı içeceklerin başında sayılan içeceğin kalorisi de oldukça düşüktür.