Kuru Kayısılı Üzüm Hoşafı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kuru Kayısılı Üzüm Hoşafı
  7
  kişilik
  15
  dakika
  146
  kalori/prs.

  Kuru kayısılı üzüm hoşafı, özellikle Ramazan’da iftar ve sahur sofralarının en sevilen içecekleri arasındadır. Hoşaf tarifleri yazın taze meyvelerle, kış geldiğinde de kuru meyvelerle rahatlıkla hazırlanabilir. Yemeğin yanında içecek içmeyi tercih ediyorsanız, asitli hazır içecekler yerine hoşaf yapmanızı ısrarla öneririz. Hemen her yemeğin yanında özellikle pilav türleri yanında hoşaf harika gider. Ellerinizle yaptığınız, tamamen doğal bir içeceğe kimse hayır diyemez. Hem ferahlatan tadı hem de sindirimi kolaylaştırması nedeniyle faydalı etkilerini görebilirsiniz. Ayrıca iftar ve sahurda kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması da ayrı bir faydasıdır. Bu tarifimizde kuru kaysı ve kuru üzüm ile harika bir hoşaf hazırlayacağınız. Malzemelerinizi hazır ise hemen yapımına başlayabiliriz. Kolay gelsin.

  Kuru Kayısılı Üzüm Hoşafı Püf Noktaları

  Kuru kayısılı üzüm hoşafı yaparken her zamanki gibi içme suyu kullanmanızı öneririz. Hoşafın lezzetini böyle daha iyi alabilirsiniz. Ayrıca hoşafın malzemelerine karanfil, kabuk tarçın gibi aroma verici malzemeler de ilave edebilirsiniz. Hatta çubuk vanilin varsa hoşafın içine çok yakışacaktır.

  Bu hoşaf tarifini yaparken kullandığınız meyveler kuru olduğu için birkaç saat suyun içinde bekletmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde hem hoşaf çabuk pişer hem de pişme süresini daha iyi kontrol edebilirsiniz. Meyveler pişerken dağılmazlar.

  Malzemeler
  • 1 çay bardağı kuru üzüm
  • 400 gram kuru kayısı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 7 su bardağı içme suyu
  Yapılışı

  Kuru kayısılı üzüm hoşafı yapımında ilk olarak kuru kayısıları ve kuru üzümleri yıkadıktan sonra ayrı kapların içinde suyun içine bırakın. Birkaç saat duran kuru kayısıların her birini iki parçaya kesin. Kenara alarak suyunun süzülmesini bekleyin. Kuru üzümleri de sudan çıkararak süzgüde bekletin. Daha sonra tencereye toz şekeri ve içme suyunu alarak kaynatın. Şeker eridikten sonra üzümleri ve kuru kayısıları tencereye ilave edin. Orta ateşte kuru kayısılar ve üzümler yumuşayana kadar kısık ateşte yaklaşık 15 dakika kaynatın. Ardından kuru kayısılı üzüm hoşafı ılınıncaya oda sıcaklığında bekletin. Buzdolabında soğuttuğunuz hoşafı ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.