Kayısı Meyve Suyu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kayısı Meyve Suyu
  4
  kişilik
  20
  dakika
  180
  kalori/prs.

  A, B, C vitaminleri bakımından zengin ve içeriğinde madensel tuzlar bulunan kayısıyı, meyve olarak yenildiği gibi, kompostosu yapılarak, suyu sıkılarak, kurutularak farklı şekillerde de tüketilebilir. Diğer meyve sularına göre biraz koyu bir kıvama sahip olan kayısı suyu, günde 2 bardak içildiği takdirde sağlık açısından faydalıdır. Şeker bakımından zengin olan kayısı meyvesinden yapılan 1 bardak kayısı suyu, günlük şeker ihtiyacını karşılar.

  Kayısı Suyunun Faydaları

  • A, B, C vitaminleri ve likopen bakımından zengin olan kayısı suyunun cilt sağlığının korunması, cilde parlaklık vermesi açısından etkileri çoktur.
  • Sindirim sisteminin ve bağırsakların düzgün çalışmamasından yakınan kişiler düzenli olarak kayısı suyu içtikleri takdirde, bağırsaklardaki düzensizlikler ortadan kalkar.
  • Bağırsakları ve sindirim sistemini düzgün çalışmasını sağladığı için kayısı suyu, zayıflamaya da yardımcı olur. Kilo vermek isteyen kişiler için kayısı suyunu sofralarından eksik etmemeleri gerekir.
  • Göz sağlığının korunması açısından faydaları bilim adamları tarafından kanıtlanmış olan kayısı suyunu, gözünde karatakt olan hastaların da içmeleri önerilmiştir.
  • Çağımızın hastalığı olan stresle baş etme yöntemlerinden biri de her gün düzenli olarak kayısı suyunu içmektir. Zengin mineral ve vitamin deposu olduğu için, sinirleri yatıştırır, yorgunluğu azaltır.
  • Pekmezle karıştırıldığında yeni bebeği olan anneler için kurtarıcı olan kayısı suyunun, anne sütü arttırıcı özelliği vardır.

  Paketli Kayısı Suyu Tercih Edilir mi?

  Marketlerde satılan paketli kayısı sularının, sağlık açısından zararı olduğu söylenemez. Ama yararı olduğu da pek söylenemez. Sadece kayısı suyu değil bütün satılan paketli meyve suları meyveler yararlı olmasına rağmen, konsantre olduğu söylenip, müşterilerin kafalarındaki soru işaretleri yok edilmeye çalışılsa da eğer evde meyve suyu yapabilme imkânı varsa market raflarındaki meyve suları tercih edilmemelidir. Mutlaka paketli meyve sularının raf ömrünü uzatmak için, dışarıdan müdahale yapılmakta, bu da meyve sularının yararlı kısımlarına zarar vermektedir.

  Kayısı Suyu Nerelerde Kullanılır?

  Özellikle evde yapılan kayısı suyu alkollü ve alkolsüz kokteyllerde kullanılıp, farklı bir tat vermektedir. Kayısı sulu kurabiye, kayısı sulu muhallebi, kayısı sulu kek kayısı suyunun farklı ve lezzetli kullanım yerleridir.

  Evde Kayısı Suyu Yapımı

  Hazır tüketimin bu kadar yaygın olmadığı eski zamanlarda her meyvenin suyu evde yapılıyor ve tüketiliyordu. Tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile her meyvenin suyunun fabrikalarda suyu yapılmaya başlandı. Her ne kadar bu meyve sularının gerçek meyvelerden yapıldığı söylense de evde yapılan meyve suyundan çok farklıydı. Hem sağlıklı hem lezzetli hem ekonomik olan evde kayısı suyu yapımının tarifi sayfanın aşağısında sizleri bekliyor.

  Malzemeler

  2 kg kayısı – 6 su bardağı su – 3 su bardağı şeker

  Yapılışı

  Kayısılar önce güzelce yıkanır ve çekirdekleri çıkartılır. Kayısılar geniş bir tencerede su ile haşlanır. Haşlandıktan sonra kabukları çıkan kayısıların kabukları ayrılır. Karılım blenderdan geçirilir. Blenderdan geçirilen karışım tel süzgeçten süzülür, süzülen karışıma şeker ilave edilip, ocakta kaynatmaya başlanılır. Ocakta kaynama aşamasına gelene kadar ve kaynadıktan sonra da devamlı yavaş yavaş karıştırılmalıdır. Karılım kaynamaya başlayınca, ocağın altını kısıp yine karıştırarak yirmi dakika kanatmaya devam edilir. Yirmi dakikanın sonunda ocaktan karışımı alıp sıcak sıcak cam kavanoz ya da cam şişelere doldurulur. Hemen içilecek olanlar ayrılır, daha sonra içilmek için olan kavanoz ya da şişelerin ağzı kapatılıp ters çevrilir. İşlem bittikten sonra cam kavanoz ya da şişelerin üzerine havlu örtülür. 24 saat böyle ters bekletildikten sonra, düz çevrilir ve buzdolabında muhafaza edilir. Kayısı suyu içmek istenildiğinde bu konsantre sağlıklı karışıma arzu edinilen miktarda su ilave edilip istenilen kıvamda kayısı suyu elde edilir. Böylece bu yöntemle yazın yapılan kayısı suyunu, kışında bozulmadan muhafaza edip kullanılabilir.

  Organik pazarlarda, köy pazarlarında, sosyal medyadaki dükkanlarda bu el yapımı kayısı suları satılmaktadır.