Karadut Şerbeti

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Karadut Şerbeti

  Karadut şerbeti, sağlıklı olmasının yanında lezzetiyle de ön planda olan ferahlatıcı bir içecektir. Karadut yaz mevsiminin ömrü kısa olan bir meyvesidir. Ancak C vitamini deposu olarak gösterilen karadut sağlığımıza çok faydalı besinler arasında gösterilmektedir. Başta grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruyucudur. Ağız yaralarına karşı mükemmel bir etkisi vardır. Bağışıklığı güçlendirir, diş, saç ve kemik sağlığına iyi gelir. Kansere karşı koruyucu besinlerin arasında gösterilir. Sinirleri güçlendirir, ruhsal bozukluklara iyi gelir. Solunumu rahatlatır ve uyku sorunları çekenlere yardımcı olur. Flavonoid içermesi nedeniyle kalp sağlığını korur.

  Karadut hem ömrü kısa hem de toplanması meşakkatli olan bir meyvedir. Dolayısıyla karadut bulmak her zaman kolay olmaz. Karadut fiyatı da bu sebeplerden dolayı normalden yüksektir. Ancak belirttiğimiz gibi çok faydalı olduğundan mutlaka karadut şerbeti yapmanızı öneririz. Yaz kış tüketebileceğiniz bu içeceği malzemelerimizi hazırlayarak hep birlikte yapabiliriz. Kolay gelsin.

  Karadut Şerbeti Yapımında Püf Noktaları

  Karadut şerbeti yapımında mümkün olduğu kadar tatlı karadut kullanmalısınız. Çünkü karadut meyvesinin tatlı olanı dışında mayhoş olanı da vardır. Şerbet için en uygun olanı tatlı olanıdır. Eğer mayhoş içecekleri seviyorsanız şerbeti bununla da yapabilirsiniz. Karadut şerbeti yaparken isterseniz posasını dondurma yapmak için ayırabilirsiniz. Enfes bir dondurma yapabilirsiniz.

  Malzemeler

  Karadut Şerbeti Malzemeleri ve Yapımı

  • 1 kg karadut
  • 3 litre içme su
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 adet limonun suyu
  Yapılışı

  Karadut şerbeti yapımı için meyveleri zedelemeden güzelce yıkayın. Karadutları tencereye alarak suyun iki litresini ve çubuk tarçını ekleyin. Ocakta malzemeleri kaynatmaya başlayın. Kaynama sırasında da üzerinde biriken köpükleri kevgir yardımıyla alın. Karışım 15 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alarak ılınıncaya kadar dinlendirin. Ardından tenceredeki şerbeti süzün ve posasını ayırın. Süzülen berrak şerbetin içine limon suyu ve tozşekerini ekleyin. Süzdüğünüz posasına kalan suyu ekleyerek karıştırın ve tülbent ile süzün. Bunu da şerbetin içine ekleyin. Karadut şerbeti buzdolabında soğuduktan sonra servise geçebilirsiniz. Şerbetin tadına göre içine biraz su eklemenizin mahsuru olmaz. Bardaklara aldığınız şerbete arzu ederseniz buz küpleri de ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.