Hindistan Cevizi Suyu İle Smoothie

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Hindistan Cevizi Suyu İle Smoothie
  5
  kişilik
  5
  dakika
  375
  kalori/prs.

  Hindistan cevizi, bilimsel adıyla Cocos nucifera olarak bilinen palmiye ağaçlarında yetişir. Hindistan cevizi olgunlaştıkça, meyve suyunun bir kısmı sıvı halde kalırken geri kalan kısmı Hindistan cevizi eti olarak bilinen katı beyaz ete dönüşür.

  Hindistan cevizi suyu, henüz olgunlaşmamış, yeşil bir hindistan cevizinin merkezinde bulunan sudan yapılır. İçerisinde bulunan yağ miktarı son derece düşüktür. Ayrıca iştahı bastırır ve içerdiği zengin besinler sayesinde gün boyunca sizi tok tutmaya yardımcı olur.

  Hindistan cevizi suyu, susuzluğu gidermede oldukça yararlıdır ve sağlığınıza bir dizi fayda sağlayacak besinlerle doludur. Enerji içecekleri, asitli içecekler ve meyve sularına kıyasla çok daha az miktarda şeker içerir. Sindirim işlemi sırasında zorluklarla karşılaşıyorsanız, Hindistan cevizi suyu sizin için bir rahatlama kaynağı olabilir. Lif yoğunluğu yüksek olduğundan, hazımsızlığın önlenmesine yardımcı olur ve reflü oluşumunu azaltıp, midenizi rahatlatır.

  Hindistan cevizi suyundaki maddeler, insan vücudunu, spor ve enerji içeceklerine nazaran daha etkili bir şekilde etkiler. Piyasadaki diğer herhangi bir içecekten farklı olarak, Hindistan cevizi suyu, insan vücudunda bulunan beş elektroliti içerir. Bunlar arasında şunlar bulunur: kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum. Sıkı egzersiz veya uzun süren fiziksel aktiviteler sırasında insan vücudu mineral bakımından zengin sıvıları kaybeder. Bununla birlikte, Hindistan cevizi suyu, sadece potasyum içeriğinin yarısını ve işlenmiş şekerin beş katını içeren en sevdiğiniz spor içeceğinin aksine, içerdiği 294 mg potasyum ve 5 mg doğal şeker ile sizi enerji içeceklerine muhtaç bırakmaz.

  Bazı durumlarda, orantısız düzeyde elektrolitler yüksek tansiyona neden olabilir. Bu elektrolitlerin dengesini sağlamak için her günün başında hindistan cevizi suyu tüketilmesi önerilir. Hindistan cevizi suyunun her biri için yeterli bir besin içermesi nedeniyle kan şekerini dengeleme mekanizması olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

  Ortalama yeşil bir hindistan cevizinden, yaklaşık 0,5-1 bardak hindistan cevizi suyu çıkar.

  Malzemeler
  • 1 bardak şekersiz hindistan cevizi suyu
  • 1 adet muz
  • 2 çorba kaşığı sade yağsız yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı bal
  Yapılışı

  Bütün malzemeyi bir blenderın içine koyup pürüzsüz olana kadar karıştırın. İsterseniz buzdolabında soğutup da tüketebilirsiniz. İşte hazırlamak aslında bu kadar kolay. Afiyet olsun!