Gelincik Çiçeği Şerbeti

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Gelincik Çiçeği Şerbeti
  10
  kişilik
  4320
  dakika
  408
  kalori/prs.

  Yaz aylarında favori içeceğimiz olan gelincik çiçeği şerbeti tarfimizi sizlerle paylaşıyoruz. Sıcak yaz aylarında çok tüketilen gelincik şerbeti ferahlatıcı özeliği yanında, çiçek anjin, bronşit, yatıştırıcı, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyutucu etkiye sahiptir. Bağzı bölgelerde ise yaprakları sebze olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş gelincik meyvası toz edilip bal ile karıştırılarak öksürük kesici olarak kullanılmaktadır.

  Kullanım Dozaşı

  Verilen dozdan fazla kullanıldığı zaman toksin etkisi yapar. Yetişkinlerde günde birkaç defa 30-60gr geçmiyecek şekilde kullanılmalıdır. Çocuklar ise yaşlara göre 1.5yaş 5gr, 3 yaş 10gr, 5 yaş 20gr, 10 yaş 30gr şeklinde kullanmalıdırlar.

  Malzemeler
  • 1/2 kg gelincik çiçeği yaprağı
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1/4 litre su
  • 25 gram limon tuzu
  • 1 limon
  Yapılışı

  Kırmızı yaprakları kopartıp siyah bölümlerini kesmeli. Gelincik çiçeği yaprağını temiz bir süzgeçte bol suyla temizce yıkayalım. Kavanoza koyup üzerine su ve limon tuzunu ve sıktığımız limonun suyunu dökmeli ve kavanozun ağzını sıkıca kapamalı. Bu şekilde güneşli bir ortamda yaklaşık üç gün beklenmesi yeterlidir.

  Solgunlaşan gelicik çiçeği yapraklarını kavanozdan çıkarıp atmalı. Kalan suya 1/2 kilo şeker katıp erimeye bırakın.

  Kalan 1/2 kilo şekeri de 1/4 litre suda eritmeli ve gelincikli şerbetle iyice karıştırmalı. Daha sonra toplam karışmı türbent ile süzüp kullanılak üzere saklayabilrisiniz yukarda kullanım miktarlarına uyarak soğuk tüketin.