En İyi Limonata Tarifi İle Aşırı Sıcaklarda Ferahlayın!

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  En İyi Limonata Tarifi İle Aşırı Sıcaklarda Ferahlayın!
  6
  kişilik
  45
  dakika
  365
  kalori/prs.

  En İyi Limonata Tarifi İle Aşırı Sıcaklarda Ferahlayın

  Sıcaklarda en tercih edilen içeceklerden biri de soğuk hazırlanan limonatadır.   Her mevsim içilebilen limonata,  ferahlatıcı etkisi ile daha  ziyade yazın tercih edilen içeceklerin başında gelir.

  Serinletici Etkisi İle Tercih Edilen En İyi Limonata Tarifleri

  İyi bir limonata yapmanın sırrı biraz sabırlı olmaktır. En iyi limonata, limon kabukları ve şekerin bir müddet bekletilmesi yolu ile yapılır.  Bu sayede   koku ve lezzetlerin birbirine karışması sağlanır.

  Sıcak Yaz Günlerinde Tercih Edilecek Limonata Tarifleri

  Sıcak yaz günlerinde tercih edilecek limonata tarifleri içerisinde belli başlı olanları şunlardır: Ev yapımı limonatalar en iyi limonata tarifi içerisindedir.

  Portakal Karıştırılarak Yapılan Limonata Tarifi

  Altı adet limon,   bir portakal,   bir su bardağı toz şeker,  bir su bardağı sıcak su ve beş bardak soğuk su ile hazırlanan bu tarif,  dışarıda içilen limonatalardan hem lezzet açısından daha güzel,  hem de katkı ve boyar madde bulunmamasından ötürü lezzet ve sağlık kaynağıdır.

  Ev Yapımı Çilekli Limonata Tarifi

  Yarım kilogram  çilek,   üç adet limon,    beş yemek kaşığı şeker,  beş su bardağı su, beş adet nane yaprağı ile çilek aromalı hoş kokulu ev limonatası farklı bir lezzet olarak tercih edilecektir.

  Ev Yapımı Çilekli Limonata Hazırlanışı

  Ev yapımı çilekli limonata hazırlanırken, çilekler yıkanıp ayıklandıktan sonra, limonlar sıkılır. Minik parçalar haline getirilmiş çilek parçaları, limon suyu ile mutfak robotunda çekilir.  Limonun kabukları ayrı bir kapta rendelenir. Bir su bardağı suda eritilen şeker ile limon kabukları mutfak robotunda çekilir. Geri kalan su da üzerine eklenip,   karıştırılır. Buzdolabında sürahi içerisinde soğutulan limonata servise hazır haldedir. Servis etmeden önce üzerine konulan nane yaprakları,  lezzet açısından farklı bir tat katacaktır.

  Malzemeler

  Altı adet limon,   bir portakal,   bir su bardağı toz şeker,  bir su bardağı sıcak su ve beş bardak soğuk su

  Yapılışı

  Ev yapımı portakallı limonatanın hazırlanışı şu şekildedir:

  Limonlar,  beyaz acı tat verecek kısımlarına gelmeyecek şekilde  rendelenir. Ardından portakal da yine beyaz kısmına kadar gelmeden itina ile rendelenip, limon ve portakal kabukları bir kaba alınır.   Üzerine bir su bardağı şeker ilave edip,  hepsinin kokusu birbirine karışacak şekilde yoğrulur. Bu yoğurma işleminden sonra kapta bekletilen bu karışım iyice süzülür.    Ayrı bir kapta üzerine bir bardak sıcak su ilave edilmiş  şeker,  iyice eritilir. Sonra karıştırılan meyve suları ve şeker yaklaşık otuz dakika kadar dinlendirilir. Yarım saatlik bekleme süresi sonunda üzerine soğuk su konulup,   karıştırılır.   Bir sürahi ağzına konan süzgeç yardımıyla,  karışım süzülerek aktarılır. Şeker açısından lezzet kontrolü yapılıp, isteğe bağlı olarak şeker ilavesi yapılabilir. Yazın buzdolabında bekletilerek soğuması sağlanır. Hem görünüş,  hem de koku açısından hoş bir lezzet vermesi açısından,   ikram edilirken,  bardağa bir iki dal konulacak nane yaprağı ile hoş bir sunum hazırlanır.