Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Ananas Suyu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Ananas Suyu
  5
  kişilik
  20
  dakika
  120
  kalori/prs.

  Çok az insan, ananasın dünyadaki en sevilen ikinci tropikal meyve olduğunu bilir. Taze ananas suyu bol miktarda vitamin, enzim ve mineral içerir ve insan sağlığının genel gelişimine oldukça uygundur. Ananas suyunun yararlarından birkaçı da mide enfeksiyonlarına, kabızlık, hazımsızlık, artrit (eklem iltihabı) ve sinüzitlere karşı savaşabilir olmasıdır. Avantajları söz konusu olduğunda, tamamen olgunlaşmış meyve en faydalı olanıdır.

  Ananas suyunun bol miktarda içerdiği C vitamini ve beta-karoten antioksidanları, güneş ve hava kirliliğinden kaynaklanan cilt hasarlarına karşı savaşmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda vücudun ortak bir proteini olan kollajen oluşumuna da yardımcı olur ve vücuda güç ve yapı kazandırır. Ananasın içindeki sindirim enzimleri ve antioksidanlar, toksinlerin atılması sırasında bir zorluk yaşamamak için karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ananas suyu aynı zamanda tiroid bezinin düzgün çalışabilmesi için gerekli bir mineral olan iyot içerir; yani düzenli tüketildiği zaman tiroid bozukluğu riskini azaltmış olur.

  Ananas suyu, diğer terapötik değerlerin yanı sıra öksürük ve soğuk algınlığını önlemede yararlı olan bromelain enzimini de içerir. Bromelain, solunum bölgesindeki mukusları incelterek solunumun iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda akne, egzama, sedef hastalığı, dermatit ve rosacea gibi iltihaplanmalar söz konusu olunca da ananas suyunun birçok faydası vardır. Taze ananas suyu kullanılan bir laboratuar çalışmasında, uzmanlar ananasın çekirdek, gövde ve diğer parçalarından elde edilen suyun tümünün yumurtalık ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını tespit etti. Bromelain’in menstrual krampa iyi geldiği bilindiği için ananas suyu içmek regl dönemlerindeki ağrıların azalmasına yardımcı olur. Neredeyse yok denecek kadar az kalori içermesinden dolayı, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen herkes ananas suyu tüketebilir. Son olarak, bağışıklık sisteminin ve kemiklerin güçlenmesine oldukça yardımcı olan bu faydalı ananas suyu tarifini kaçırmayın!

  Malzemeler
  • 1 adet taze ananas
  • İsteğe göre az miktarda şeker
  • 1 litre su
  Yapılışı

  Ananasın kabuklarını soyup, küçük küçük doğrayın. Daha sonra bir tencereye koyup üzerine su ve şekeri (isteğe göre) ilave edin ve 15 dakika kaynatın. En son blenderdan geçirip buzdolabına koyun ve soğumasını bekleyin. Soğuyunca da afiyetle için. Afiyet olsun!