Yaz ve Kış Aylarında Tüketebileceğiniz Kuşburnu Şurubu Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Yaz ve Kış Aylarında Tüketebileceğiniz Kuşburnu Şurubu Tarifi

  Hem yaz aylarında soğuk olarak hem de kış aylarında ılık ve sıcak olarak tüketilme özelliğine sahip olan kuşburnu şurubu lezzeti ve kıvamı ile sizleri ve misafirlerinizi bir hayli memnun edecektir. Dilediğiniz her an yapabileceğiniz ve her zaman rahatlıkla sunum ve servisini gerçekleştirebileceğiniz kuşburnu şurubu oldukça lezzetli, yapımı kolay ve rengi de dillere destan bir içecektir. Hem şerbet hem hoşaf hem de şurup olarak tüketilebilen şurubun malzemelerine hep birlikte göz atalım.

  Malzemeler

  İçindekiler

  • 1 kilogram ya da göz kararı kuru kuşburnu meyveleri
  • 16 su bardağı su (çeşme suyu olmamalıdır)
  • 500 gram toz şeker
  • Fasulye büyüklüğünde iki adet kadar limon tuzu

   

  Yapılışı

  Yapılışı

  Kuşburnu şurubu malzemeleri az olan ve yapımı da bir hayli kolay olan bir şuruptur. Akşamdan kaynattığınız kuşburnu meyvelerini sabah elden geçirerek işleme başlayabilirsiniz. Ya da bir düdüklü tencerede, saplarını ayırarak kaynattığınız kuşburnu meyvelerini hafif ılımaya alın.

   

  Hafif soğuduktan sonra kuşburnu meyvelerini bir delikli süzgeçten geçirin ve meyvelerin çekirdekleri dışında kalan kısımların alt tencereye geçtiğinden emin olun. Daha sonra posa halinde ve boza kıvamında elde ettiğiniz şurubun kaynayana dek pişmesini bekleyin.

   

  Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve şeker, su ve limon tuzlarının ilavesini gerçekleştirin. Sonra 5 dakika kadar daha pişireceğiniz kuşburunları şurup halini alacaktır. Kavanozlara doldurarak uzun süre boyunca soğuk ortamda bekleterek servis edebilirsiniz.