İçecek Karışımları

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  İçecek Karışımları
  1
  kişilik
  5
  dakika

  İçecek Karışımları

  Genel anlamda karışık  meyve sularının ve çeşitli içkilerin ya da alkolsüz meyve şuruplarının birbirine karıştırılmasından elde edilen içecek karışımları gidilen her mekanın kendine has tatları olabileceği gibi bilinen ve sevilen efsane tatlarda vardır. Alkollü ve Alkolsüz olarak hazırlanabilecek içecek karışımları evde de çok pratik şekilde hazırlanabilir. İçecek karışımları daha çok ne zaman tüketilir?

  • Yılbaşı partilerinde
  • Düğün davetlerinde
  • Düğün sonrası eğlence partilerinde
  • Sevgililer günü
  • Doğum günü
  • Evde verilen özel gün davetleri
  • İş toplantıları
  • Konferans yemekleri
  • Kurum davetleri

  Gibi özel kutlama gerektiren unutulmaz olması için emek harcanan günlerde içecek menüsüde önem taşır. Hem yetişkinler için hem çocuklar için birbirinden güzel menüler oluşturulabilir. Yaz aylarında yetişkinlerin, çocukların severek tüketeceği içecekleri karışım haline getirmek tatlarına doyulmaz lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlamak tamamen sizin hayal gücünüze ve damak zevkinize bağlı.

  Evinizde yapacağınız sürpriz partiler için alkollü içeceklerin yanında tüketmeyenler için alkolsüz içecekler ve alkolsüz içecek karışımları da bulundurabilirsiniz. İkramların her türlü açıdan düşünülmesi sizin çok nazik bir ev sahibi olduğunuzu gösterir. Sağlıklı içecek  tarifleri;

  • Limonata karışımı; bir miktar limon suyuna katılmış sade soda ve ıhlamur taze dal biberiyelerle birlikte ikrama hazır hale getirilebilir.
  • Vanilyalı bademli süt karışımı için kavrulmuş bademler robotton geçirilir üzerine bir miktar vanilya ve süt karıştırılır. Üzerine tarçın serperek ikram edeceğiniz bu karışım özellikle çocukların çok hoşuna gidecektir.
  • Yeşil renkli kokteyler için roka ,maydonoz ve tere kullanılarak değişik tatta ve farklı tarzda kokteyller hazırlanabilir.
  • Karpuz kokteyli için bol bol karpuz suyu ve içerisine katacağınız çubuk tarçın ve taze dal nane küçük misafirler için vazgeçilmez olacaktır.
  • Soğuk sütün içerisine katılan leblebi tozu ve kakao olgunlaşmış muz ezmesi bir miktar bal üzerine serpilen tarçın ile enfes lezzet sunuma hazır.

  Verilen tarifler için besin alerjisi olanlar dikkat etmelidir. Tarif içeriğini gözden geçirmeli Yapılan bu içecekler herhangi bir sağlık problemi olan insanlar için bir uzman tavsiyesine uyularak kullanılmalıdır. Alerjik bünyeler için kullanılan meyveler bile çok önemlidir. Günümüzde meyvelere karşı alerjisi olanlar azımsanmayacak kadar çoktur özellikle küçük misafirlerimiz için dikkat edilmeli çocuklara ikram başlatılmadan anne babadan meyve alerjisi olup olmadığı bilgisi mutlaka alınmalıdır.

  Sağlıklı İçecekler

  İçeceklerin vücudumuzun sağlığı için tartışılmaz bir yeri vardır. Sıvı alımı gün içerisinde enerjik olabilmemiz için önem taşır. Sıvı kaybının çok olduğu günlerde vücut halsizleşir ve ilerleyen safhalarda beyin ve böbrek sağlığına kadar tüm sistemlerimizi olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı içecekler gün içerisinde tükettiğimiz  vazgeçilmez sıvılardan olmalıdır.

  İçeceklerin çok sıklıkta ve çok miktarda tüketilmesi vücudun susuzluk hissini azaltacağından su içmeyi unutmamak gerekir. Sağlıklı soğuk  içecekler çok sık kullanıldığında artık alışkanlık haline geldiği zaman  evdekiler tarafından buzdolabında olmazsa olmazlardan olacaktır.

  Bu içeceklerin tüketilme sıklığı diş sağlığı ile de doğrudan bağlantılıdır. Zira soğuk olarak yapılan kokteyl içecekleri çok sık tüketildiğinde fazlasıyla diş sızlamalarına sebep olacaktır.

  Beslenmesine kalori alımı bakımından dikkat edenler için özellikle içerisinde çikolata ve şekerin fazla olduğu  içeceklerin tüketilme sıklığı kilo kontrollerine göre gözden geçirilmelidir. içeceklerin içerisine katılan ürünlerin örneğin meyve sularının da kalitesi ev yapımı olması organik meyvelerden yapılmış olması önem taşır. Gazlı içecekler, hazır meyve suları, paketlenmiş ve koruyucu madde içeren her türlü içecek sağlığımızı tehdit etmektedir.

  Sağlıklı  Soğuk İçecekler Nasıl Yapılır?

  Kilo vücuda gelebilecek tüm hastalıklar için davetiye çıkaran bir etkendir. İnsanlar son zamanlarda daha da çok karşılaştığımız çağın vebası olan obezite hastalığı ile mücadele ederken artık daha çok ev yapımı yiyecek ve içecek konuları üzerine düşünmeye ve uygulama yapmaya başlamıştır.

  Evde yapılabilecek sağlıklı soğuk içecekler için tarifler;

  Zencefilli içecek; bir parça taze zencefil ve bir adet limon suyu, salatalık ,maydonoz ve yarım bardak su ile robottan geçirilir ve yumuşak kıvamda olan bu içecek metobalizmayı hızlandırır.

  • Maydonuzu limon suyu ilave ederek kaynatıp içmek de vücutta yağ yakılmasını sağlayan karışımlardandır
  • Bir bardak suya katılan çubuk tarçın ateşte biraz kaynatılır ve bu karışım ılıyınca içerisine ilave edilecek bir kaşık kahve ile bir hafta düzenli olarak tüketilmelidir.

  Yapılan bu içecekler herhangi bir sağlık problemi olan insanlar için bir uzman tavsiyesine uyularak kullanılmalı ve düzenli tüketilmelidir. Düzenli tüketim sonucu istenilen sonuçlar daha kolay elde edilebilir. Sağlıklı içecekler için fazlasıyla tarif bulmak mümkün özellikle çocuklar için farklı tarifler eklemek gerekirse;

  • Muz,şeftali,çilek,portakal gibi meyveler robottan geçirilmeli bu karışım soğuk süt ile karıştırılmalı üzerine serpiştirilen narlar ve süslü bir bardak ve pipetle çocukların gönlü fethedilmelidir.
  • Bir bardak soğuk süte taze sıkılmış üç dört adet havuç suyu eklenir bu karışıma olgunlaşmış muz ezmesi ve yaban mersini karıştırarak çocukların damak zevkine uygun içecek sunulabilir.
  • Havuç suyu mandalina suyu ve elma suyu katı meyve sıkacağından elde edilerek içerisine biraz ıspanak püresi karıştırılabilir.

  Yeşili sevmeyen sebzeyi sevmeyen çocuklara bu gıdalar içecek karışımları şeklinde sunulabilir.

  Bunun gibi karışımlar çocuklar da mutfağa sokularak beraber yapılmalı hem çocuklara sağlıklı ev yapımı soğuk içecek tüketmenin alışkanlığı kazandırılmalı hem de beraber vakit geçirmenin hazzı yaşanmalıdır. Özellikle beraber yapılan kek, kurabiye yanına mutlaka limonata, çilekli, karpuzlu limonata sütlü, buzlu taze sıkılmış meyve suları evde yapılan lezzetli içecekler çok iyi gidecektir.

  Sağlıklı Soğuk İçecekler Ne Sıklıkta Tüketilmeli

  Özellikle yaz aylarında vücudun fazlasıyla su kaybettiği zamanlarda insan içeceğinin soğuk olmasını ister bu soğukluk vücuduna ferahlık katacaktır. Peki sıklığını konuşursak sağlığımıza etkisi ne olur?

  • Sağlıklı soğuk içecekler için tükettiğimiz miktar çok önemlidir. Zira çok abartarak her içtiğimiz içecek çok soğuk oluyorsa vücut ısımızın dengesi bozulabilir.
  • İnsan vücudunun sağlıklı ısı değeri 36-37 derecelerdedir. Bu ısıyı birden 10 derece altına indirecek kadar soğuk tüketmemeliyiz
  • Kararlı davranıldığında insan vücudu soğuk içecekler için oldukça elverişlidir.
  • Sabahın ilk saatlerinde ve gece yatmadan önce daha dikkatli olunmalıdır.
  • Soğuk içecekler arasında yapılan soğuk kahve , limonatalar bunların kararında ve zamanında tüketimi vücut için yararlı mineraller içermektedir.
  • Hazırladığımız içeceklerin sağlıklı olabilmesi için kullandığımız gıdaların taze olması gerekir.

  Dışarda satılan ve içerisinde gazlı içeceklerin bulunduğu içecekler vücut için herhangi bir mineral sağlamamakla birlikte katkı maddelerinden kaynaklı zararlı içecek grubundadır. Özellikle büyüme çağında olan küçük çocuklar için bu gazlı ve koruyucu katkı maddesi bulunan içeceklerin tüketilmesi son derece yanlıştır. İnsan  vücudu çok hassas ve karmaşık yapıda sistemlere sahiptir. İnsan sağlıklı yaşama mutlaka yediğine içtiğine dikkat ederek başlamalıdır. Sağlıklı içecek tarifleri her evin mutfağında insanların sevdikleri için ikram edebileceği şekilde hazır olmalıdır. Vücudumuzu tanıyarak bizim için en yararlı gıdaları bulup uygun olan ölçüde ve miktarda tüketim sağlamalıyız.

  Malzemeler

  Sağlıklı Kahve Karışımı

  1 bardak su

  1 çubuk tarçın

  1 kaşık kahve

  Yapılışı
  • Bir bardak suya katılan çubuk tarçın ateşte biraz kaynatılır ve bu karışım ılıyınca içerisine ilave edilecek bir kaşık kahve ile tüketilebilir.