Hurmali Smuzi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Hurmali Smuzi
  4
  kişilik
  20
  dakika
  80
  kalori/prs.

  Hurmalı Smuzi son zamanların trend içecekleri arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında mevsimi geldiğinde Trabzon hurması ile bu içeceği pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu meyveyi taze olarak tüketmenin yanında leziz bir içecek yaparak güzel bir enerji kaynağı yaratabilirsiniz. Üstelik çocukların bile hoşuna gidebilecek harika bir içecek hazırlayabilirsiniz.

  Hurmalı Smuzi gerek tat olarak gerekse faydaları açısından herkese tavsiye edilen bir içecektir. Damak tadınıza uygun olduğunu belirtebiliriz. Hurma antioksidan kaynağı olarak hafızayı güçlendiren, karaciğeri destekleyen, kan şekerini ayarlayan harika bir meyvedir. Bunu tek başına tüketmeseniz bile içecek olarak tüketmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Günlük ihtiyacınız olan fosfor, kalsiyum, B6 vitamini gibi besin desteklerini bir bardak içecek ile sağlayabilirsiniz. Aslında buna içecek yerine bir tatlı desek bile yeridir. Gerçekten kendinizi tatlı tüketiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

  Şimdi Hurmalı Smuzi için malzemelerimizi paylaşarak, hep birlikte içecek tarifimizi hazırlamaya başlayabiliriz.

  Hurmalı Smuzi Tarifinin Püf Noktaları

  Hurmalı Smuzi hiç bekletilmeden soğuk olarak servis edilmelidir. Arzu edenler içeceği hazırlarken kullanacakları malzemelerin hepsini soğutarak içeceği yapmaya başlayabilir. İçeceğin bekletilmesi besin değerlerini ve lezzetini azaltabilir. Bu nedenle taze olarak hazırlayarak içmenizi öneririz.

  İçeceğin malzemelerinin içine isterseniz yarım muz da ilave edebilirsiniz. Bu şekilde hem lezzetine katkı yapar hem de besin değerlerini arttırabilirsiniz.

  Hurmalı Smuzi yaparken kullandığınız yoğurt tam yağlı ve kaymaksız olursa daha lezzetli olur. İsteyenler yoğurt yerine tam yağlı süt kullanabilir. Ancak bu durumda içeceğin malzemelerine kıvam açısından bir adet muz ilave etmeleri uygun olur.

  Malzemeler
  • 2 adet Trabzon hurması
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 5-6 adet buz küpü
  Yapılışı
  • Hurmalı Smuzi yapımı için yıkadığınız ve ayıkladığınız hurmaların çekirdeklerini çıkarın. Hurmaları dörde beşe bölerek blender içine alın. Buna bal ve limon suyunu ilave edin. Bu malzemeleri pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar blender yardımıyla karıştırın. Ardından yoğurt ve buz küplerini ekleyerek hepsini birden karıştırın. Daha sonra Hurmalı Smuzi servisini yapabilirsiniz. Afiyet olsun.