Hindistan Cevizi Sütü

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Hindistan Cevizi Sütü
  2
  kişilik
  9 0
  dakika

  Hindistan cevizinde faydalı yağlar mevcuttur. Karaciğerde parçalanmadan direk kana karışan yağlar sayesinde anında enerji seviyeniz yükselir. Kan şekerinizi dengede tutarak uzun süre açlık hissetmenizi engeller. Yüksek oranında lif barındırır, sindirime yardımcı olur. Glisemik endeksi düşüktür özellikle şeker hastaları için ideal bir besindir. Antibakteriyel, antiviral antifungal özellikleri vardır. Genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Malzemeler

  2 adet hindistancevizi
  1 çekiç
  1 blender
  1 katı meyve sıkacağı

  Yapılışı

  İlk işimiz hindistan cevizini kırmak. En iyi ve temiz yöntemlerden birini tarif edeceğim.
  hindistan-cevizi-sutu-1
  Her cevizin baş tarafında 3 çizgisi var resimde gri ile işaretli. Her iki çizginin orta noktası cevizin zayıf noktasıdır kırmızı ile işaretlenen bölgeler. Kırmızı noktalara çekiçle tatlı sert vuruyoruz. Kabuk kırılana kadar sırayla her kırmızı noktaya birer ikişer vurun.

  Yaklaşık bir 10 tekrar sonunda hindistan cevizinin başı bir kapak gibi çatlayacak. Bir bıçak yardımıyla, güzel kırılmışsa elimizle bu kırılan kısmı çıkartabiiriz.

  hindistan-cevizi-sutu-2

  Daha sonra hindistan cevizini bir poşete koyup çekiçle dövmeye başlıyoruz. Bu esnada mutfak aşırı derece batmamış oluyor. Ceviz 5-10 parçaya ayrılana kadar vuruyoruz. Sonrasında cevizin içini kabuklarından ayırıyoruz.

  hindistan-cevizi-sutu-3

  Ayırdığımız ceviz içini küçük küçük doğrayıp blender’a koyuyoruz ve üstüne de hindistan cevizi suyunu ilave ederek un ufak ediyoruz.

  hindistan-cevizi-sutu-4

  Un ufak ettiğimiz ceviz içini katı meyve sıkacağına koyuyoruz ve bir taraftan süt akarken bir taraftan da un olacak posa ortaya çıkıyor.

  hindistan-cevizi-sutu-5

  Hindistan cevizi sütünüz hazır içebilir yada çeşitli yemeklerde krema yada inek sütü yerine kullanabilirsiniz. Afiyet olsun

  hindistan-cevizi-sutu-6