Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecek

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecek
  1
  kişilik
  5
  dakika
  50
  kalori/prs.

  Öksürük, bir çok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Sebebi, soğuk algınlığı, mevsim geçişine bağlı alrjik reaksiyonlar, boğaza kaçan herhangi bir madde ya da daha ileri safhada akciğerlerdeki rahatsızlıklar olabilir.

  Evimizin neşesi minik bebeklerimizde de görülen öksürükler, hem bebeğe hem annesine sıkıntı yaşatır. Öksürükle birlikte boğaz tahrişi gerçekleşebileceği için, bebekte iştahsızlık ve yediğini kusma gibi durumlara da rastlanabilir. Bunun sonucunda bebeklerde gelişim ve uyku bozuklukları oluşabilir.

  Öncelikle öksüren bebeğin, öksürme nedeni bulunmalıdır. Boğazdaki iltihap öksürük yaptığı gibi bunun tam tersi de olabilir. Ya da bebeğin boğazına yabancı bir madde kaçabilir,  ki bu en tehlikelisidir. Öksürmeyle bunu atmaya çalışan bebekte ciddi ve hayati tehlike oluşabilir.

  Bunun haricinde mevsim geçişlerinde alerjik olarak ortaya çıkan ya da, anne sütü dışında aldığı herhangi bir besine alerjisi olan bebeklerde ciltte kızarmayla birlikte öksürük de görülebilir. Bebek yanında içilen sigara, etrafındaki egzoz dumanı da öksürüğe sebep olabilir. Ya da soğuk almış olabilir, dikkat edilmesi gereken öksürüğün nasıl olduğu, süresi ve bebeklerin nefes alıp almamasını etkilemesidir.

  Bir çok ebeveyn özelikle soğuk algınlığında şuruba yönelir. Bazıları ise doğal yöntemlere başvurarak  Bebekler İçin ÖksürükKesici İçecekarayışına girerler. Bu tarz içecekler, öksürük şurubundaki kimyasal maddelerin aksine, doğal ve zarar vermeyen malzemeler kullanıldığı için daha fazla tercih edilir.

  Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecek Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecek seçilirken bebeğin en az 6 aydan büyük olmasına dikkat edilmelidir. İçeceklerin içerisine konulan rahatlatıcı bitkiler, belli bir aydan önce kullanılması bebeğin sağlığını tehlikeye koyabilir.

  Bunun için bitkiler araştırılmalı ve bebeği riske atmadan en az 1 yaşından sonra bebeklerde kullanılmalıdır.

  Özellikle Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecekolarak doğal tedavi yöntemini tercih edenler, bebek vücuduna ağır gelmeyecek, sindirimini zorlamayacak doğal besinlerle yapılmalıdır.

  Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecek Tarifleri

  Bebeklerde soğuk algınlığına bağlı öksürük durumlarında;

  1-Meyve Çayı yapılabilir. Bunun için;

  1 adet elma kabuklu olarak dilimlenir. Çekirdekleriyle birlikte cezveye alınır, bir tutam ıhlamur ve bir adet karanfil ile birlikte bir adet çubuk tarçın koyarak kaynatın,  5-6 dakika kaynatın. Altını kapattıktan sonra demlensin, içine 1 yaşından büyük çocuklar için 1 dilim limon koyun, daha küçük bebeklerde limon zarar verebilir. Yine 1 yaşından küçük bebeklere 1 tatlı kaşığı pekmezle tatlandırılabilir. Pekmez yerine bal 1 yaşından büyük çocuklara uygundur.

  2- Ayva-ıhlamur çayı

  Ayva kabuklarıyla birlikte küçük parçalara bölünür. 1 barak suyla birlikte içine ıhlamur konarak kaynatılır. 6 aydan küçük Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecek olarak gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

  3-Tereyağ-Pekmez

  2 çorba kaşığı tereyağ ile 1 çorba kaşığı pekmez, yarım çay bardağı su ile kaynatılır. Ilıkken içirilir. 6 aydan sonraki bebekler için uygundur.

  Dördüncü ve son tarifi de sayfanın en altında sizlerle paylaşacağız.

  Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecekler Zararlı Olabilir mi?

  Bebeklerin öksürük nedenleri araştırılmadan ve bir hekime danışmadan herhangi bir yiyecek ya da içecek verilmesi uygun değildir. Öksürüğün balgamlı ya da kuru öksürük olması da Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecektercih edilirken önemli bir unsurdur. Balgamlı öksürükte 6 aydan büyük yani süt alımı zorunlu olmayan bebeklerde kesinlikle süt verilmemelidir. Çünkü süt, salgı oluşumunu artırdığı için dolayısıyla öksürüğü de artırdığı için tercih edilmemelidir.

  Bal, 1 yaşından küçük çocuklarda sindirimi zorlaştırdı ve bazen alerjik reaksiyonlar oluşturduğu için kullanılmamalıdır. Onun yerine 1 çay kaşığı dut pekmezi kullanılmalıdır.

  Bazı ebeveynler, Bebekler İçin Öksürük Kesici İçecekiçin, aktarlardan farklı bitkiler alarak bebeklerinin sağlığını bilmeden tehlikeye atarlar. Erişkin bir insan için bile zararlı olabilecek bitkiler, minik bir bebeğin hayatına dahi mal olabilir. Bunun için, çok dikkat edilmeli ve hekime danışmadan tavsiye niteliğinde olan içecekleri asla bebekleri için tercih etmemelidir.

  Malzemeler

  Bal – karabiber – süt

   

  Yapılışı

  1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır 1 yaşından büyük çocuklara verilir. Üstüne süt içirilmesi uygundur.