Yabanmersinli Smuzi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Yabanmersinli Smuzi
  4
  kişilik
  20
  dakika
  120
  kalori/prs.

  Yabanmersini vitamin kaynağı ve mineral kaynağı olarak tüketilmesi gereken besinlerin içindedir. Fundagiller familyasından odunsu ve çok dallı bir bitki olan yabanmersini ortalama olarak 50 santime kadar uzayabilir. Mor bir renge sahip olan yabanmersini bir çok rahatsızlığa iyi gelen etkisi ile de bilinmektedir.

  Karadeniz’in dağlık bölgelerinde yetişen yabanmersini Temmuz ve Eylül ayları arasında bulunabilmektedir. Kısa bir süresi olan bu meyve buzdolabının buzluk bölümünde istenildiği sürece saklanabilir. A ve C vitamini içeren bu meyveden yapılan Yabanmersinli Smuzi lezzetli bir içecek olarak yılın her mevsiminde tüketilebilir.

  Malzemeler

  Tok tutma özelliği ve düşük kalorisi ile diyet yapanların da tüketebileceği bu içecek bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklardan koruyucu etkiye de sahiptir. 3 yaşını geçmiş çocuklar da dahil olmak üzere Yabanmersinli Smuzi her yaştan kişi tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Gerekli malzemeler 4 kişilik verilmiştir.

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı kadar yaban mersini
  • 1 adet yumuşak muz
  • 3 yemek kaşığı çiçek balı
  • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • Çikolata sosu
  Yapılışı

  Yabanmersinli Smuzi hazırlamak neredeyse içeceklerin tümünden hazırlanması kolay bir içecek denilebilir. Tüm malzemeler bir sürahi içine konulur ve çırpıcı ile içine konulmuş olan muz, çikolata sosu, yaban mersini, bal ve yulaf ezmesi çırpılır. Hafif ılık olarak da servis yapılabilen Yabanmersinli Smuzi isteğe bağlı olarak soğutularak da servis yapılabilir. Buzdolabının alt bölmesinde içeceğin iki saat kadar beklemesi soğutmaya yeterli olacaktır.