Soğuk İçecekler Nasıl Yapılır?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Soğuk İçecekler Nasıl Yapılır?
  10
  kişilik
  15
  dakika
  365
  kalori/prs.

   Soğuk İçecek Tüketmenin Sağlığımıza Etkisi Nasıldır

   Vücut sağlığı için sıvı tüketmenin önemi yüzyıllar önce keşfedilmiş çok değerli bir bilgidir. Çünkü yetişkin bir insan vücudunun %60’ının su olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ve insan vücut sağlığını devam ettirebilmesi için bu su oranına hizmet edecek şekilde sıvı tüketmesi gerekir. Bu sıvılar arasında su,kahve,limonata özellikle soğuk kahve son günlerde çok popüler olmayı başarmıştır.

  Özellikle yaz aylarında vücudun fazlasıyla su kaybettiği zamanlarda insan içeceğinin soğuk olmasını ister bu soğukluk vücuduna ferahlık katacaktır. Peki sıklığını konuşursak sağlığımıza etkisi ne olur?

  • Soğuk içeceğin sıklığı ve tükettiğimiz miktar çok önemlidir. Zira çok abartarak her içtiğimiz içecek çok soğuk oluyorsa vücut ısımızın dengesi bozulabilir.
  • İnsan vücudunun sağlıklı ısı değeri 36-37 derecelerdedir. Bu ısıyı birden 10 derece altına indirecek kadar soğuk tüketmemeliyiz
  • Kararlı davranıldığında insan vücudu soğuk içecekler için oldukça elverişlidir.
  • Sabahın ilk saatlerinde ve gece yatmadan önce daha dikkatli olunmalıdır.
  • Soğuk içecekler arasında yapılan soğuk kahve , limonatalar bunların kararında ve zamanında tüketimi vücut için yararlı mineraller içermektedir.

  Dışarıda satılan ve içerisinde gazlı içeceklerin bulunduğu içecekler vücut için herhangi bir mineral sağlamamakla birlikte katkı maddelerinden kaynaklı zararlı içecek grubundadır.

  İnsan  vücudu çok hassas ve karmaşık yapıda sistemlere sahiptir. İnsan sağlıklı yaşama mutlaka yediğine içtiğine dikkat ederek başlamalıdır.

  Soğuk İçecek Olarak Tüketilenler

  Özellikle sıcak yaz aylarında insanlar serinlemenin yolunu ararken  evde yapabilecekleri içecek seçenekleri ile biraz ferahlama yaşayabilirler. Öyle güzel ve farklı lezzetler arasında mutlaka biri ya da bir kaçı favoriniz olacaktır. Zamanla kendinizden de fikirler ve farklılıklar katacağınız tarifler dünyasında hayal gücünüzü sınırsızca kullanabilirsiniz. İçeceğe pancar suyu karıştırır pembe yapar, ıspanak püresi karıştırır yeşil yaparsınız size ve zevkinize kalmış.

  Peki seçeneklerde neler var? Neler yapılabilir?

  • Limonata kesinlikle vazgeçilemezlerin arasındadır.
  • Soğuk kahve çeşitleri
  • Karpuzlu ya da çilekli limonata
  • Buzlu çay
  • Badem sütü
  • Çikolatalı milkshake
  • Kurutulmuş kayısı ve elmadan şurup
  • Reyhan şerbeti
  • Vişne suyu
  • Karışık meyve suyu
  • Taze sıkılmış havuç ve portakal suyu

  Soğuk İçecekler Nasıl Yapılır

  İçecek dünyasına girdiğinizde birbirinden farklı tatta ve çeşitte içecek bulmanız mümkün fakat son zamanlarda hepimizin aklında şu soru; dışarıdan aldığımız içecekler ne kadar sağlıklı? Bu konuda merakı olanlar az çok bilir ki hazır meyve suları işlenmiş paketlenmiş her türlü içecek insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

  Bu olumsuzluklardan kendimizi , çocuklarımızı ve sevdiklerimizi koruyabilmek için mutfağımızın bir köşesinde soğuk içecekler nasıl yapılır yazılı olan tarif defteri bulundurulmalıdır.

  Hiç eskimeyen geçmişten günümüze en sağlam ve çok sevilen bir tarif olan limonata tarifini vererek tariflerinize katkıda bulunalım. Sayfanın en altında ilgili tarifi bulabilirsiniz.

  Tüm bu malzemelerle enfes bir limonata hazırlayabilir. Evinizde sürekli bulundurup gelen misafirlerlerinize soğuk içecek olarak ikram edebilirsiniz. Hatta mevsimine göre çilekli ve karpuzlu limonata gibi farklı tatlar deneyebilirsiniz. Soğuk içecekler nasıl yapılır sorusuna aslında son zamanlarda genç yetişkin herkesin sevdiği soğuk kahve çeşitleri de cevaplar arasındadır.

  Evde yapılan hemen kolay ve pratik şekilde misafirlerinize sunabileceğiniz soğuk kahve  çeşitleri için bir kaç tarif paylaşalım;

  • İlk iş filtre kahveyi buz kalıplarında dondurun. Bu donmuş karışımdan bardağınıza bir miktar ekleyin ve taze filtre kahve üzerine su kahve sevenler için oldukça sert ve soğuk bir içecek olacaktır.
  • İki su bardağı süt 3 tatlı kaşığı nescafe ve arzu ettiğiniz kadar şekeri bir kavonaza alıp çalkalayarak karıştırın. Bardağa alınan sütün üzerine kavanozda köpüren bu karışımı ekleyin ve buz kalıplarını unutmayın.
  • İki su bardağı süt iki yemek kaşığı nescafe bir adet donmuş muz ve üç top vanilyalı dondurmayı blendırdan geçirin ve bardağa aldığınız bu karışımla enfes lezzet de meyveli soğuk kahve içmenin tadını çıkarın.
  • Bir yemek kaşığı kahve bir bardak süt ve iki yemek kaşığı nutella ile bir karışım elde edebilir ve bunu buz küpleri ile kremşanti süslemeleri ile sunuma hazırlayabilirsiniz.
  • Süt, kakao,kahve ve çilek karışımını blendırdan geçirerek enfes bir lezzet yakalayabilirsiniz.

   Soğuk Kahve Tüketiminin Faydaları Ve Kahve Tüketiminin Sıklığı

  İçeceklerin çok sıklıkta ve çok miktarda tüketilmesi vücudun susuzluk hissini azaltacağından su içmeyi unutmamak gerekir. Evde soğuk kahve çeşitleri  alışkanlık haline geldiği zaman artık evdekiler tarafından olmazsa olmazlardan olacaktır.

  Bu içeceklerin tüketilme sıklığı diş sağlığı ile de doğrudan bağlantılıdır. Zira soğuk içecekler diş problemi yaşayanlar için fazlasıyla sızlamalara sebep olur. Özellikle belli yaşlarda gelişim gösteren çocuklarda yaşı çok ilerlemiş olanlarda tüketim daha dikkatli olmalıdır. Kahvenin içerisinde bulunan kafein tüketildiği yaş ve tüketilme sıklığı açısından önemlidir. Çok sık miktarlarda tüketilmesi belli yaşın üzerindekiler için uykusuzluk problemi doğurabilir.

  Beslenmesine kalori alımı bakımından dikkat edenler için özellikle içerisinde çikolata ve şekerin fazla olduğu ev yapımı içeceklerin tüketilme sıklığı kilo kontrollerine göre gözden geçirilmelidir. Evde çok rahatlıkla soğuk içecekler nasıl yapılır sorusuna cevap bulacağınız ürünler vardır ve yaratıcılık, hayal gücü ile çok çeşitli farklı tatlar çıkabilir.

  Kahvenin içinde bulunan minerallerin faydaları da saymakla bitmez. En önemlisi kahve çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde hücrelerin genç kalmasına yardımcı olur. Kahvenin içinde bulunan kafein beyinden dopamin salgılanmasına sebep olur bu durum kahve tüketen insanın daha uyanık ve daha aktif halde olmasını sağlar.

  Spora başlamadan önce içilen kahve yada soğuk kahve çeşitleri alınan kafein sayesinde sporun daha uzun sürmesine yağ hücrelerinin daha kolay yakılmasına sebep olacaktır

  Tabi tüketilen kahvenin sıklığı ve miktarı da çok önemlidir. Bu miktarın oranı tüketen kişiye göre değişiklik gösterir kimi için günde üç dört fincan kahve tüketmek iyi gelirken kimine göre bu miktar fazla olup kişiyi uykusuz bırakabilir,stresli huzursuz yapabilir.

  Kahve tüketirken ilaçlarla birlikte aynı zaman diliminde alınmamalıdır.Aç karnına alınan kahve mide problemlerine sebep olabilir. Herkes her yaştan çeşitli içecek tüketmeyi çok sever evde yapılan içecekler ile insanlar kendi sağlığına üst düzeyde dikkat edebilir. Kahvenin bir çok çeşiti vardır özellikle soğuk olarak tüketilen çeşitleri gençler arasında yaz aylarında en çok tüketilen çeşitleri arasındadır.

  İnsan  vücudu çok hassas ve karmaşık yapıda sistemlere sahiptir. İnsan sağlıklı yaşama mutlaka yediğine içtiğine dikkat ederek başlamalıdır. Tüketilen soğuk içeceklerin de miktarı ve tüketilme sıklığı önemlidir.

  Malzemeler

  Limonata Tarifi

  • 6 adet limon
  • 10 yemek kaşığı şeker
  • 10 su bardağı su
  • 10 adet nane yaprağı
  Yapılışı

  Suda eritilen şekerin içine sıkılmış limon suları katılır, limonun sıkılmadan önce rendenin ince kısmıyla rendelenmiş limon kabukları karışıma katılır. İçine buz kalıplarından atarsanız sıcak günlerde serinlemek için bire bir olacaktır. Püf noktası olarak dikkat edilmesi gereken rende yaparken limonun sarı kabuğunun altındaki beyaz kısım için rende yapmamak.