Robotta Limonata Yapımı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Robotta Limonata Yapımı
  3
  kişilik
  5
  dakika
  365
  kalori/prs.

  Robotta Limonata Yapımı

  Özellikle yaz aylarında sıcaktan kavrulanlar için serinlemenin en iyi yollarından biri de limonata içmektir. Fazla şeker ve birçok katkı maddesi içeren hazır limonatalar yerine evde yapılan limonata daha doğal ve sağlıklıdır. Fakat limonatanın kısa zaman öncesine kadar evde yapımı tercih edilmemekteydi. Düğünlerde bayramlarda kovalarca limonlar sıkılır su ve şeker ilavesi ile sınırlı sayıda limonatalar elde edilirdi. Robot kullanımının yaygınlaşması farklı tarifler ortaya çıkmıştır. Böylece robotta limonata yapımı oldukça popüler olmuştur.

  Limonata herkes tarafından sevilen bir içecek olmasına rağmen meşakkatli olması bakımından evde yapılması tercih edilmemekteydi. Birçok limon kullanarak az bir limonata yapımından ötürü limonata evde yapılmak yerine hazırı tüketilmekteydi. Katkı maddeli şeker ilaveli hazır limonatalar hayatımıza girmişti. Harcanan limona değmediği düşünülen limonata yapımı artık yeni bir şekil almıştır. Evde birkaç limonla hazırlayabileceğiniz lezzetli tariflere dönüşmüştür.

  Robot kullanımının iyice arttığı şu günlerde robot kullanılarak az malzeme ile muhteşem limonatalar yapıp sıcak yaz günlerinde buz gibi serinleyebilirsiniz. Davet ve Ramazan sofralarınızı süsleyecek muhteşem lezzetin yapımı ise oldukça basit. 2 limon kullanarak 2 litre limonata yapacağınızı söyleseler herhalde çok şaşırırsınız. Ama bu artık mümkün. İşte muhteşem robotta limonata yapımı tarifimiz. (Sayfanın en altında)

  Bu limonata tarifi ile sevdiklerinize mükemmel ikramlarda bulunabilirsiniz. Kekin yanında çocuğunuz ders çalışırken ikram olarak sunup onun sağlıklı içecekler tüketmesini sağlayabilirsiniz. Robotta limonata yapımı hususunda bazı konulara dikkat etmek önemlidir.

  Robotta Limonata Yapımı Tarifinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Limonata yapımı esnasında şeker kullanmak istemezseniz tatlandırmak için şeker yerine bal tercih edebilirsiniz. Kilo sorununuz varsa, formunuzu korumak istiyorsanız, Toz tatlandırıcı kullanabilirsiniz.
  • Keskin limon tadından hoşlanmıyorsanız 2 limon yerine 1 limon yanında 1 portakal da tercih edebilirsiniz.
  • Eğer kalabalık misafirleriniz var ise yada sizin afacana limonata dayanmıyorsa 2 limon 2 portakal olarak hazırlayabilirsiniz.
  • Ekşi bir tat elde etmek istiyorsanız portakal yerine greyfurt kullanmanız farklı bir aroma elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Limonatanın serinletici etkisin artırmak için içerisine taze nane yaprakları ekleyebilirsiniz.
  • Değişik aroma sevenlerdenseniz içerisine çubuk tarçın, Fesleğen yaprağı gibi aromatik bitkiler katabilirsiniz.
  • Posası ile uzun süre bekletmeniz limonatanızın bozulmasına neden olacaktır bu nedenle süzdükten sonra ağzı kapalı bir şişede uzun süre muhafaza edebilirsiniz.
  • Limonatanızın duru ve berrak görünmesini isterseniz ince tülbentle süzmeniz inanılmaz hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

   

  Malzemeler

  Evde Robotta Limonata Yapımı

  • 2 adet limon
  • 1 adet portokal
  • 1 su bardağı şeker
  • 8 su bardağı su
  Yapılışı

  Önce limon ve portakalları iyice yıkayınız. Kuruladıktan sonra buzluğa bırakıp hafif donmasını bekleyiniz. Donma işlemi ile birlikte kabuklarında bulunan acılık gidecek hem de robottan kolayca geçeceklerdir.

  Donan limon ve portakalları buzluktan çıkartın. Tezgâhın üzerinde 5 dakika bekletip kesecek kadar çözülmesini sağlayın. Sonra kabuklarını soymadan küp şeklinde doğrayın ve çekilecek kıvama getirin. Limon ve portakalınız tamamen çözüldü ise bıçakla kesilmeyecek ve suyu dışarıya akacaktır. Tam kıvamında çözmeye dikkat edin.

  Küp şeklinde doğradığınız limon ve portakalları robota koyun. İyice ezilene kadar çekip püre haline gelmesini sağlayın. Ezilen limon ve portakal kabukları ve çekirdekleri iç içe geçmiş şekle gelene kadar 2-3 dakika robotta çekin.

  Robottan çekilen bu karışımı bir tencereye yerleştirin. Üzerine 8 bardak suyu ilave edin. Kıvamına göre suyu azaltıp artırabilirsiniz. Şekerin karışımın içinde erimesinden sonra buzdolabında yaklaşık 3 saat dinlendirin. Daha fazla bekletmeyin çünkü acı bir tat oluşabilir.

  Dolapta 3 saat bekledikten sonra tencereyi dolaptan çıkartıp iyice bir karıştırın. Süzgeç yardımı ile süzün. Süzgeçte kalan parçaları kaşık yardımı ile süzün. Posasının iyice limonatamızın içine akmasını sağlayın. Bu koyu karışım limonatanın kıvamını ve tadını artırır. Limonatanız hazır. Sürahiye koyarak servis yapabilirsiniz.