Nane Şerbeti

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Nane Şerbeti
  6
  kişilik
  20
  dakika
  187
  kalori/prs.

  İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan nane, ana yemeklerde, salatalarda ve içeceklerde aromatik yapısı ile kullanılmaktadır. Nanenin insan sağlığına faydası bitki bilimciler tarafından kanıtlanmıştır. Nane hem kurutulmuş hem de taze olarak kullanılabilir. Nane şerbeti tarifi için gerekli olan nane, taze nanedir. Nane şerbeti kuru naneden yapıldığında aroması taze nane gibi keskin olmayacaktır. Taze naneden yapılan nane şerbeti hem ferahlatıcı hem de metabolizmayı hızlandırıcı güce sahiptir. Midenin sindirimini de kolaylaştıran nane şerbeti yaz aylarında serinletici yapısı ile gün içinde tüketilir. İsteğe bağlı olarak içine şeker ve karanfil de eklenebilen bu şerbet yaz aylarında soğuk olarak tüketilmelidir. Sindirimi kolaylaştıran nane şerbetinin tüketimi tercihen yemeklerden bir saat sonra kadar yapılmalıdır.

  Malzemeler
  • 3 litre su
  • 1 demet taze nane
  • 2 adet limon
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 3-4 adet karanfil
  Yapılışı

  Şeker ve su üç litre suyu alacak derinlikte bir tencereye konulur. Şeker eriyene kadar su kaynatılır. Daha sonra iki dakika kaynatmak üzere suyun içerisine ayıklanmış ve yıkanmış olan bir demet taze nane atılır. Naneyi suyun içerisinde kesinlikle iki dakikadan fazla kaynatmamak gerekir. Bunun nedeni çok kaynayan nanenin nane şerbetini acılaştıracağı içindir.

  Nane şerbeti biraz soğuduktan sonra içine aroma vermek için karanfiller atılır ve limonlar çekirdekleri ayıklanarak sıkılır. Daha sonra dolapta soğuyuncaya kadar bekletilir. Toksin atma özelliği bulunan nane şerbeti içine şeker eklenmeden yapıldığında fazla kilolardan kurtulmak için de en iyi çözümlerden birisidir. Sindirimi kolaylaştıran nane şerbeti şekersiz içildiğinde tok tutma özelliğine de sahiptir.