Limonlu Karpuz Suyu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Limonlu Karpuz Suyu
  7
  kişilik
  20
  dakika
  295
  kalori/prs.

  Karpuz, yaz aylarının en çok tüketilen ve doğal serinletici olan bir meyvedir. Lezzetli ve sağlıklı olması karpuzu bir adım daha öne çıkarmaktadır. Harareti söndürmekte karpuzun büyük bir etkisi olduğundan pek çok kişinin ilk tercihi olmaktadır. İçerisinde bol miktarda su bulundurması meyveyi daha sağlıklı yapan bir diğer unsurdur. Zira %88 su olan meyvenin özellikle yaz aylarında insan sağlığına olumlu etki yapması tesadüf değildir.

  Karpuz A vitamini bakımından oldukça zengin olup vücudumuza bu vitaminin doğal olarak girmesini sağlamaktadır. Barındırdığı A vitamini sayesinde, gözlerin dinlenmesi ve beslenmesinde faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra, alkol, sigara ve diğer madde kullanımları gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen şeylere karşı da bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Doğal bir koruyucudur.

  Karpuzun bu yararları yanında, harika bir tadı da bulunmaktadır. Meyve kategorisindeki güçlü antioksidan kaynağı olanlardan biri de karpuzdur. Antioksidan kaynağı olması, kalp, bağırsak ve mide başta olmak üzere pek çok organın çalışma sisteminde koruyucu bir rol oynamakta ve bu organların iyi bir şekilde çalışmasına yardım etmektedir. Öte yandan metabolizmanın çalışmasını da hızlandırmakta ve yağ yakımı ile kilo kaybında önemli bir yardımcı olmaktadır.

  Karpuz yaz aylarının en gözde meyvesi olurken içecek haline getirilerek meyve suyu olarak tüketimi de oldukça yaygındır. İnsan sağlığına yararı ile bilinen bir diğer meyve olan limon, burada karpuz suyu ile birleşerek harika bir lezzet ve güç kaynağını oluşturmaktadır.

  Faydaları Bakımından Limonlu Karpuz Suyu

  Doğal ve taze besinlerin insanların sağlıklarıyla doğrudan ilişkili olduğu bilinen bir gerçektir. Cinsel hayat için de bu geçerli olup limon ve karpuzun erkekler için güç etkisi yarattığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kanserle mücadele için de tüketilmesi gerekir. Bünyenin daha güçlü ve sağlam olmasını sağlayıp hastalıkla mücadele etmeyi kolaylaştırmaktadır.

  Karpuz suyu içerisinde, likopen bulunması, pankreas, kolon, mide gibi kanser çeşitlerine karşı da direnci arttırmaktadır. Deri ve cilt kanserleri için de önemli bir koruma olan karpuz suyu, günlük kullanımlarda cilde güzellik ve parlaklık kazandırmaktadır. Ayrıca kan akışını hızlandırması ve damar tıkanıklarının yaşanmasında önleyici olması en önemli faydalarından biridir.

  İltihap ve enfeksiyon üzerinde de iyileştirici etkisi olması kayda değerdir. Kabızlık sorunu yaşayanların limonlu karpuz suyu içmeleri ağrıları dindirir ve böbreklerin çalışma sistemi için de yararlılık gösterir. Vücudun zinde kalmasını sağlayan bu içecek, fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için de önemli bir alternatiftir. Kişiye sağladığı enerjiyle yardımcı olmaktadır.

  Karpuz suyu tek başına içilebileceği gibi limon yahut çilek gibi farklı meyvelerin sularıyla hem tat hem de enerji bakımından zenginleştirilebilir. Yaz aylarında hem serinlemek hem de vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı almak için bu yöntemler çok yararlı olacaktır.

  Hem sağlıklı hem leziz hem de doğal olan bu içeceklerin yapımı da oldukça kolaydır. İster eve ister misafirlere yapılacak bu içeceğin hazırlanışı basit olduğu kadar hızlıdır da.

  Malzemeler

  Sıcaktan bunalan ve enerji isteyenler için lezzetli bir içecek olan limonlu karpuz suyu, hem kolay ve ekonomik hem de kısa sürede hazırlanabilmektedir. Bu tarif için gereken malzemeler şunlardır:

  • Karpuz suyu (4 su bardağı)
  • Su (3 bardak)
  • Limon suyu (Yarım su bardağı)
  • Toz şeker (Yarım bardak)
  Yapılışı

  Enerji veren bu tarif için, ilk olarak su ve toz şeker ideal boyutlarda bir tencereye alınır. Karışım ocağa alınır ve şeker eriyene kadar kaynatıldığı zaman karışıma limon suyu eklenir. Limon suyunun girdiği karışım güzelce karıştırıldıktan sonra tencere ocaktan alınır. İlk sıcağı geçtikten sonra şerbetin daha da soğuması için, tencere buzdolabına koyulur (karışım başka bir kaba da aktarılabilir bu aşamada). İyice soğuması beklenir.

  Karışım dolapta soğurken karpuzlar büyük boyutlarda olacak şekilde dilimlenir ve ardından mutfak robotu yardımıyla suyu çıkarılır. Bu işleme, 4 su bardağını dolduracak kadar karpuz suyu elde edilene kadar devam edilir. Robotun öğütemediği tortular kalırsa bir süzgeç ve tül yardımıyla su pürüzsüz hale getirilir.

  İçeceğin daha koyu kıvamlı olması isteniyorsa karpuzlar bir el blenderı ile de ezilebilir. Bu yöntemde ağza karpuz parçaları gelecektir. Karpuzun suyunun elde edilmesinin ardından dolapta bekletilen ve artık iyece soğumuş olan karışıma karpuz suları da eklenir. İki karışım birbiriyle karışana kadar karıştırılır ve tekrar dolaba kaldırılır. Soğuk olarak servis edilir.