Kültür Köprüsü Şeftali Şerbeti Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kültür Köprüsü Şeftali Şerbeti Tarifi

  Yaz kış demeden sürekli birçok içecek tüketiyoruz. Tabi ki yaz aylarında havaların daha sıcak olmasından kaynaklı olarak bu içecek tüketiminde ve türünde değişikliler meydana gelmektedir. Örneğin kış aylarında evimizde otururken çay, kahve, sıcak çikolata gibi içimizi ısıtan içecekler tercih ederken, yazın sıcak günlerinde bu içeceklerimizin yerini içimizi serinleten, soğuk sular, limonatalar, kolalar ve buna benzer içecekler almaktadır.

  Yaz aylarında hem sağlıklı hem de buz gibi soğuk içecek isteyenlere Osmanlı Kültüründen bu yana devam ettirilen Şeftali Şerbeti önerelim. Bu içecek yaz aylarında hepimizin çok sevdiği bir meyve olan şeftaliyi hem daha fazla tüketmemizi sağlar hem de sıcak yaz günlerinde ferahlamamızı.

  Şeftali Şerbeti, Osmanlı zamanında da sıkça tüketilen bir içecek olması dolayısıyla kültürümüz için de önem arz etmektedir. Tek başına bol miktarda su içemeyenler için ve meyve tüketemeyenler için Şeftali Şerbeti oldukça sağlıklı bir içecek olarak hayatımızda yerini alacaktır.

  Malzemeler

   

  • 1,5 kg Olgunlaşmış Şeftali
  • 5 Su Bardağı Su
  • 3 Su Bardağı Toz Şeker
  • 1 Adet Limonun Suyu
  • 2-3 Adet Karanfil

   

  Yapılışı

  Yıkayıp soyduğumuz şeftalileri çekirdeğinden ayırarak, kuşbaşı boyutunda doğrayarak genişçe bir tencereye alıyoruz. Şeftalilerin üzerine 5 su bardağı suyumuzu ve 3 su bardağı şekerimizi ilave ederek oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletiyoruz. Bir saat sonra el yardımıyla ya da çatal kullanarak iyice ezdiğimiz karışımımızı tahta kaşık kullanarak karıştırıyoruz.

  Elde ettiğimi bu karışımı isterseniz temiz bir tülbent istersek de bir süzgeç yardımıyla şişelere süzüp limon ve karanfilini ekleyerek soğuk tüketebiliriz. Şerfali şerbeti tarifi doğal meyveden elde edilen bir karışım olduğu için herkes tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

  Şimdiden afiyet olsun.