Evde Elma Suyu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Evde Elma Suyu

  Elmanın içeriğindeki vitaminlerin insan vücuduna yararının çokça olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Elma yiyemeyen kişiler için elma suyu yapılışı sonrası elde edilen karışımdan, aynı vitaminlerin alınması sağlanır. Elmanın içeriğindeki K vitamini, C vitamini, E vitamini, B 6 vitamini, A vitamininin hem kemiklere hem de çocuklarda beyin gelişimine yararı bulunmaktadır. Bu vitaminlerin yanı sıra elmanın içeriğinde bakır, fosfor, magnezyum ve manganez vitaminleri bulunmaktadır.

  Özellikle bebeklere evde elma suyu nasıl yapılır merak eden anneler, elma suyu tarifi ile bebeklerinin bağışıklık sistemini güçlendirebilirler. Çok yüksek oranda C vitamini barındırdığından dolayı çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılan meyveler arasında elma da yer almaktadır. Ayrıca yüksek oranda şeker içermediğinden dolayı diyabet hastaları tarafından da tüketilebilir. Elmalı meyve suyu tarifi için gerekli malzemeleri ve yapılışını aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

  Malzemeler

  Elma Suyu Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 tane kırmızı veya beyaz elma
  • Yarım limon
  • 2 litre su
  • İsteğe göre 1 bardak veya yarım bardak şeker
  Yapılışı

  Elma Suyu Yapılışı

  Elma suyu yapılışı için ilk olarak en fazla vitamin içerdiği bölümü olan kabukları ile birlikte doğrayın. Daha sonra derin bir tencerenin içine 2 litre su ile koyarak 1 saat boyunca kaynamaya bırakınız. Sonrasında yumuşamış elmalar ve biraz azalmış olan suyun içerisine şeker ilave ediniz.

  Elma suyu tarifi için yapılan bu işlemlerden ardından karışım, biraz soğumaya yanaştığında içerisine yarım limonun tamamını sıkarak soğumaya bırakınız. Oluşturduğunuz bu meyve suyu, kış aylarında sıcak olarak grip ve nezle gibi kış ayı hastalıklarını engelleyebilmek için elma çayı olarak da tüketilebilir. Yaz aylarında ise içerdiği vitaminler sebebi ile buzdolabında soğutularak veya buzdolabı dışında bekletilip içerisine buz eklenilerek de tüketilir.