Ev Yapımı Çilekli Limonata Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ev Yapımı Çilekli Limonata Tarifi
  10
  kişilik
  80
  dakika
  300
  kalori/prs.

  Yaz aylarını sıcağında en çok aranan şey ferahlatıcı içeceklerdir. Su kaybı yaşayan beden, açığı serin ve lezzetli şeylerle kapatmak ister. İçerisinde katkı maddesi bulunan hazırların yerini evde limonata hazırlanabilir. Ev yapimi çilekli limonata tarifi çok kolay ve pratiktir. Kısa sürede hazırlanan limonata buzdolabında saklanıp serin serin tüketilebilir. Türk yemek gelenekleri arasında limonatanın yeri başkadır.

  Makarnanın, et yemeklerinin, tatlıların, pastaların yanında tüketilen limonata tek başına ise oldukça ferahlatıcı bir lezzete sahiptir. Gazlı içeceklerin kalori oranları çok yüksek olduğundan dolayı hızla kilo aldırır. Oysaki limonata için aynı durum söz konusu değildir. Günümüzde cafelerde satılanların yerine evde hazırlananların lezzeti daha farklıdır. 80’li yıllarda sürahiler içerisinde ikram edilen limonata, içerisindeki C vitamini ile de asla vazgeçilmezler arasında yerini almaktadır.

  Ev Yapımı Çilekli Limonata Tarifinin Püf Noktaları

  Rendelenmiş limon kabuklarının toz şekeri ve limonlar ile birlikte uzun süre yoğrulduğunda limonların aroması artacaktır. Böylece ferahlık oranı yükselecektir.

  Limonların acımsı bir tadı olabilir. Bu tadın ortadan kaldırılması ve limonatanın acı olmaması için limonlar bir gün öncesinden buzluğa atılabilir. Buzluktan çıkarılan limonda acı tat olmayacaktır.

  İsteğe bağlı olarak limonatanın aromasını çeşitlendirmek için limonla birlikte portakal da kullanılabilir. Evde limonata yapimi ardından sunum yapılırken üzerine konulacak nane yaprakları güzel bir görüntü oluşturacaktır.

  Evde Yapılan Limonatanın Faydaları

  Şekerli olmasına rağmen diyetlerde tüketilebilen ev limonatası kilo vermeyi takviye eden bir içecektir. Narenciye ailesinden olan limonun yağları yakma özelliği olduğundan bazı diyetisyenler tarafından gece yatmadan önce bir miktar yenmesi tavsiye edilir. İçeriğindeki şeker oranı tercihe göre artırılıp azaltılabilir. C vitamini vücudun ihtiyacı olduğunda suda çözülebilir. Bu nedenle uzun süreli vücutta saklanamaz. Günlük tüketilmesi gerekir. Günlük alınmadığında C vitamini eksikliği deri ve diş etlerinde çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Yazın sıcaklığında insana dinçlik veren limonatanın faydaları arasında:

  • Aknelerin yok edilmesinde limonatanın içindeki sitrik asit önemli rol oynar.
  • Nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarını önleyici etkisi vardır.
  • Vücuttaki toksinleri atılmasına yardımcı olur, sakinleştirici etkisi bulunur.
  • Dişlerde ve ağızda oluşan bakterileri öldürür. Böylece daha ferah ve kokusuz nefes oluşmasını sağlar.
  • Böbreklerde taş oluşmasını önler
  • Mide bulantısını giderir.
  • Tansiyonu düşürür. Bundan dolayı düşük tansiyona sahip olanların fazla tüketmemeye özen göstermesi gerekir.
  Malzemeler

  Vücut için hayati önem taşıyan ve bilimsel olarak Askorbik asit olarak bilinen C Vitamini deposu limonatanın yapımda fazla malzeme yoktur.  Evde limonata yapimi için gerekli olan malzemeler:

  • 10 tane limon
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 5 su bardağı su
  • Yarım demet nane
  • 2 su bardağı buz
  • 500 gram çilek
  Yapılışı

  Limonların her biri güzelce bol suda yıkanır. Ardından beyaz tarafları alınmamaya özen gösterilerek rendenin kalın tarafı ile kabukları rendelenir. Çilekleri ayıklayıp iyice yıkadıktan sonra dörde bölün. Derinlemesine bir kap içerisine şekeri ekleyip hemen üstüne çilekleri koyun. Bu halde 1 saat kadar çileklerin suyunu salması için bekletin. Bir saat sonunda hepsini süzgeçten geçirin. Limonata yapımında sadece bu çilek suyu kullanılacak. Dört adet kabuğu rendelenmiş limonun suyu sıkılır. Geriye kalan altı limon küçük küpler halinde doğranır. Sıkılan dört limonun suyuna ve limon kabuğu rendesine 2 su bardağı toz şeker ilave edilir. Güzelce karıştırılır. Yarım demet nanenin yaprakları dikkatlice ayıklanır ve yıkanır. 6 limonun doğranmış parçaları, rendelenmiş limon kabukları, yarım demet nane birlikte iyice yoğrulur. Tüm limonların suyu çıkana kadar iyice yoğrulan malzemelerin özünün çıkması için tel süzgeçten geçirilerek süzülür. Süzülen karışımın içine 5 su bardağı içme suyu ilave edilerek karıştırılır. Soğuması için buzdolabına kaldırılır. Soğuyan limonatanın içine 2 su bardağı buz ilave edilerek afiyetle içilir.