Erik Kompostosu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Erik Kompostosu
  6
  kişilik
  15
  dakika
  198
  kalori/prs.

  Yaz aylarının sevilen meyvelerinden birisi olan eriğin kütür kütür yemesi kadar kompostosu da, sıcak yaz aylarında içimizi ferahlatan sofralarımıza da lezzet katan yapımı da oldukça kolay lezzeti de bir o kadar şahane olan bir içecektir. Yazın ansızın gelen misafirlerinize de ikram edebileceğiniz, içlerini ferahlatacak harika bir lezzettir erik kompostosu. Komposto taze meyveler ile yapılan bir içecekken, hoşaf ise kuru meyveler ile yapılan serinletici bir içecektir.

  Erik dendiği zaman aklımıza ilk olarak genellikle yeşil erik gelse de erik kompostosu için en ideal erik mürdüm eriği ya da kırmızı erik çeşitleridir. Oldukça lezzetli bir içecek olan erik kompostosu iftar sofralarının da vazgeçilmezi olan bir tariftir. Ramazan ayında iftar ve sahurlarınız da börek, pilav, makarna gibi yemeklerin yanında da severek tüketeceğiniz bir içecek tarifi.

  Erik Kompostosu Harareti Alır!

  Yazın sıcağında erik kompostosu size meyve suyu gibi başka içecekleri aratmayacak oldukça lezzetli bir içecek alternatifi olacaktır. Yapımı da bir o kadar kolay olan erik kompostosu hem sizin hem de ailenizin favorisi olacak damaklarınızı şenlendirecek bir tarif. Erik kompostosu için tercih edilen erikler daha çok ekşi olmayan, etlice olan erikler olması daha çok tercih edilmektedir. Erik kompostosu tadı kadar rengi ile de oldukça farklı ve misafirlerinizin hem damaklarını hem de gözlerini şenlendirmenize yardımcı olacak bir içecektir. Eriğin şeker ve su ile kaynatılması ile elde edilen erik kompostosuna kabuk tarçın, karanfil gibi aromatik ürünler katılarak lezzeti daha da arttırılabilir.

  Sıcak yaz günlerinin ve Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan bu kompostoyu yalnızca yaz aylarında değil dilerseniz mevsiminde topladığınız ya da satın aldığınız bu erikleri temizleyerek, saklayabilirsiniz. Böylece canınız istediği zaman erik kompostosu tüketebilirsiniz. Erik kompostosunu buzlukta saklanmış hali ile de komposto yapabilirsiniz. Ayrıca erik kompostosunu yaptıktan sonra sıcak sıcak kavanozlara doldurarak da belli bir süre saklayabilirsiniz. Kırmızı rengi ile de erik kompostosu oldukça şık bir görüntü ile sofralarınızı süsleyecektir.

  Erik Kompostosunun Faydaları

  Özellikle yaz aylarında ve iftar sofralarında hem sofralarımızı hem de damaklarımızı şenlendiren erik kompostosu hem sizin hem de çocuklarınızın severek tüketeceği bir içecektir. Erik kompostosu oldukça az maliyetli ve yapımı da bir o kadar kolay bir içecek olmasının yanında bir de oldukça faydaları da olan bir içecektir. Erik kompostosunun faydalarına biraz değinecek olursak en başta erik kompostosu, vücudumuzun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan bir içecektir. Çünkü özellikle yaz aylarında vücudun su ihtiyacını karşılamak için bol bol sıvı tüketmek çok önemlidir.

  Evde yaptığımız taze ve güvenilir bir erik kompostosu yaz aylarında ferahlatan sağlıklı bir içecektir. Ayrıca taze erikte bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Oldukça vitamin değeri yüksek bir meyvedir erik.  Erik kompostosu bağırsaklarımızı çalıştırarak, sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa da iyi gelen bir içecektir. Ayrıca yemekler ile birlikte ya da yemekten hemen sonra içildiği zaman hazmımızın da kolaylaşmasına yardımcı olur. Kompostonun içerisine koyulan eriğin suyu kadar posası da yararlıdır. Bu yüzden kompostonun içerisinde bulunan erikleri de yemeliyiz.

  Aile boyu güvenle tüketeceğiniz bir içecek olan erik kompostosu misafirlerinize de ikram edebileceğiniz oldukça sağlıklı bir içecek tarifi. Katkı maddeli, boyalı içecekler yerine evde kolayca erik kompostosu hazırlayarak sağlıklı bir içecek olan erik kompostosu içirebilirsiniz. Erik kompostosunun içerisine damak tadınıza uygunsa karanfil, çubuk tarçın atarak da tadını zenginleştirebilirsiniz ya da sade olarak da tüketebilirsiniz.

  Erik Kompostosu Tarifi

  Kompostolar özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan bir tattır. Her mevsimde mevsimin meyveleri ile elde edebiliriz bu birbirinden lezzetli kompostoları. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan kompostolardan birisi de erik kompostosudur. Kırmızı ya da mürdüm eriği ile genel olarak yapılan bu erik kompostosu hem kırmızı rengi ile hem de kompostonun içerisinde parlayan taptaze erikleri ile sofralarınızı şenlendirecek bir tattır.

  Erik kompostosu için seçilen eriklerin etli bir yapıda ve çok ekşi olmayan hatta tatlı olan eriklerden yapılaması daha lezzetli bir erik kompostosu içmemiz için daha uygun olacaktır. Ayrıca eriklerin çok yumuşak olmaması da dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Erik kompostosu yapmak için malzeme listesi ise şöyledir;

  Malzemeler
  • 1 kilo kırmızı erik
  • 6 yemek kaşığı şeker
  • 1,5 litre su
  Yapılışı

  Eriklerimizi yıkayıp, çekirdeklerini çıkaralım. Daha sonra çekirdeklerini çıkardığımız erikleri istediğimiz büyüklükte doğrayalım. Ardından tenceremize şekerimizi koyduktan sonra suyumuzu da ekleyelim ve yaklaşık 10 dakika kadar kaynatalım. Daha sonra tenceremizin içerisine doğradığımız erikleri ilave edelim ve tenceremizi ocaktan alalım.

  Ocaktan aldığımız tenceremizin kapağını kapatıp, 15-20 dakika bekletelim. Erikler bu süreçte kendiliğinden pişecektir. Daha sonra tenceremizin kapağını açarak kompostomuzun oda sıcaklığında ılımasını bekleyelim. Erik kompostosu ılıyınca buzdolabına kaldıralım ve erik kompostomuz soğuyunca dilerseniz kaselere koyarak servis edebilirsiniz. Damak zevkinize göre isterseniz erik kompostonuzu ocaktan aldıktan sonra içerisine karanfil ve kabuk tarçın ilave ederek daha da lezzetlendirebilirsiniz. Erik kompostosu hazır, erik kompostosunu deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

   Not: Erik kompostosunun şeker miktarını arzunuza göre ayarlayabilirsiniz.