Egzotik İçecekler

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Egzotik İçecekler
  1
  kişilik
  10
  dakika
  80
  kalori/prs.

  Egzotik meyveler, ülkemizde pek fazla üretilmese de aranan lezzetler arasında yer almaya başlamıştır. Hatta hamilelikte egzotik meyvelerin sık sık aşerilmeye başlandığı sık sık görülmektedir. Peki bu egzotik meyveler ve onların çok sevilen içecekleri nereden ithal edilmekte? Günümüzde nasıl bu kadar popüler hale geldi? Market raflarında kendilerine nasıl geniş bir yer ayrılmaya başlandı? Gelin hep beraber inceleyelim.

  Egzotik Meyveler Neden Ülkemizde Yetişmez?

  Dünyanın birçok bölgesinde pek çok çeşit tropikal meyve yetişmektedir. Fakat ülkemizde maalesef iklimsel özelliklerden dolayı birçok egzotik meyve yetiştirilememektedir. Bu sıcak havayı seven meyveler ülkemizin İç Anadolu ve Doğu Anadolu kesiminde bu bölgelerin iklimsel özelliklerinden dolayı yetiştirilememektedir.

  Ülkemizde Yetişen Bazı Egzotik Meyveler

  Genellikle Asya’da yetiştirilen ve faydaları saymakla bitmeyen egzotik meyvelerin yanı sıra, ülkemizde maddi açıdan alınması pek kolay olmasa da tadını bilmemize yetecek kadar alabileceğimiz egzotik meyveler de yetişmekte. Bunlar;

  • 1-Muz
   Ülkemiz de çok uzun zamanlardır yetiştirilen ve adeta bizden biri olan muz güzel kokusu, göze hoş gelen sarı kabuklu görünüşü ve kendine hayran bırakan tadıyla manav tezgâhlarında sıkça yer almaktadır. Bazı bölgelerimizde yetiştirilse de ülkemizde Anamur ile özdeşleşmiştir.
  • 2-Pomelo
   Yine Akdeniz’in cenneti Antalya’da yetişen bu meyvemiz, dünyada Güney Asya’da ve Amerika’da (özellikle California) yetişmektedir. Kabuklu görüntüsü limon ile benzetilse de içi kırmızıdır. Çin greyfurtu olarak da bilinmektedir.
  • 3-Ananas
   Güney Amerika, Filipinler ve Hindistan’da yetiştirilen bu meyvemiz ülkemizde Adana, Mersin ve Antalya’da yetişmektedir. Sıcak havaları seven Ananas, bazı et yemeklerinin yanında servis edilirken, enginar yemeği ile de tüketilir. Ayrıca suyu da ülkemizde en sevilen egzotik içecekler arasındadır.
  • 4-Mango
   Anavatanının Hindistan olmasın rağmen mango, Pakistan, Bangladeş ve Filipinler’in milli meyvesidir. Ülkemizde yine Antalya’da özellikle ise Manavgat ilçesinde yetiştirilmektedir.

  En Sevilen ve En Çok Bilinen Egzotik İçecekler


  Günümüzde içecekler de yiyecekler kadar ülkeler arası ticarette kendine sıklıkla yer bulmaya başlamıştır. O ülkede yer alan tropikal meyveler ile üretilen egzotik içecekler, ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. İşte bunlardan bazıları…

  • Sangria (İspanya ve Portekiz)
   İspanya ve Portekiz kökenli olan Sangria koyu kırmızı renginden olsa gerek adı kan anlamına gelen ‘’ sangre ‘’den gelir. Latin Amerika’da sıkça tüketilen bu içecek damak tadına göre değişse de kıvamının koyu olması beklenir.
  • PiscoSeur (Peru ve Şili)
   Peru ve Şilililerin arasında tabiri caizse savaş sebebi haline gelen bu içecek iki ülkede de milli içecek olarak anılmaktadır. PiscoSeur, yumurta akının çırpılması ve tarçın serpilerek servis edilir.
  • Pimm’s (İngiltere)
   Görünümü ve tadı icetea ile benzetilen İngiliz içkisidir. Pimm’s, şeftali, limon, salatalık ve nane yaprakları ile hazırlanıp opsiyonel olarak buz parçacıkları ile servis edilir.
  • BubbleTea (Tayvan)
   Ülkemizde en sık tüketilen egzotik içecekler arasında yer alan BubbleTea, Tayvan’ın sütlü çay kökenli sembolik içeceğidir. Çayın içine biraz süt ve Tayvan’a özgü olan tapioca meyvesinin bolca kullanılması ile üretilir.
  • Kwak (Belçika)
   Kwak bir tür biradır. Özel bardaklarıyla yüksek bir albenisi olan bu içecek, koyu renkli ve hafif şekerlidir. Mayasından dolayı bolca köpüklüdür.

  Tarif bölümünde; sizler için Melon con Vino (Şili) tarifini hazırladık.

   

  Malzemeler

  Kavun

  İsteğe bağlı herhangi bir tropikal meyve

  Beyaz Şarap

  Yapılışı

  Kesilmiş ve içi oyulmuş kavunu kâse olarak kullanarak, çeşitli tropikal meyveler ve beyaz şarabı karıştırarak bu güzel ve ünlü içeceği elde edebilirsiniz.