Dondurulmuş Meyveli Su

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Dondurulmuş Meyveli Su
  2
  kişilik
  60
  dakika
  60
  kalori/prs.

  Soğuk ve zorlu bir kış mevsiminden sonra nihayet yaz mevsimi başlıyor. Yazın sıcak günlerinde bizleri ferahlatacak bir şeylere ihtiyacımız olacak, bu durumda piyasadaki meyve suları veya dondurmalar serinlememize yardımcı olabilir ancak hepimizin bildiği gibi bu tür hazır gıdalardaki katkı maddeleri içermektedir. Biraz ferahlamak istersek kimse sağlığından olmak istemez. İşte tam da bu anda dondurulmuş meyveli su harika bir fikir olabilir.

  Sıcak yaz günlerinde hem çocuklarımıza sağlıklı bir serinlik kaynağı hem de misafirlerimiz için ferah bir ikram olan dondurulmuş meyveli sular piyasadaki hazır meyve suları ve dondurmalara nazaran daha sağlıklı ve katkısız olduğu için sevdiklerimize gönül rahatlığıyla ikram edebiliriz.

  Dondurulmuş Meyveli Suyun Faydaları

  Yaz aylarında kolayca ulaşabileceğimiz yaz meyveleri kullanarak dondurulmuş meyveli su hazırlayabiliriz. Bunların başında çilek, vişne, limon ve kayısı sayılabilir. Taze meyveler kullanarak yapıldığı için gayet doğal olan dondurulmuş meyve suları bu meyvelerin besin değerini kaybetmeden tüketmemizi sağlamış olacak. Ayrıca kendi mutfağımızda hazırladığımız bu doğal ürün dışarıda satılan paketli ürünlere kıyasla daha organik olacak ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan katkı maddeleri kullanmadığımız için çok daha sağlıklı olacaktır.

  Dondurulmuş Meyveli Su Tarifi

  Aslında herkesin kendi zevklerine göre yorum katabileceği ve evdeki malzemeler ile kolay bir şekilde hazırlayacağımız dondurulmuş meyveli su için öncelikle taze mevsim meyvelerine ihtiyacımız var. Taze mevsim meyveleri ile hazırlayacağımız bu doğal ve sağlıklı meyveli su ürünleri çocuklarımızın vazgeçilmezi olacak.

  Dondurulmuş Meyveli Suyun Kullanım Alanları

  Dondurulmuş meyveli sularımızı hazırladığımız malzemenin türüne göre çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Örneğin limon ile yaptığımız ve içerisine nane parçaları koyduğumuz limanlı dondurulmuş kalıplarımızı soğutmak istediğimiz içeceklerimizin içerisine atarak hem soğutmuş hem de bir aroma katmış oluruz.

  Dondurulmuş Meyveli Suyu Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Serinlemek için hazırlamış olduğumuz dondurulmuş meyveli su kalıplarını kullanırken bazı hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle çocuklar tarafından zevkle tüketilen bu ürünler hızlı ve aşırı soğuk tüketilmeleri halinde sağlık sorunlarına yol açabilir, bu yüzden çocukların tüketimi gözetim altında olmamı ve dikkatli davranılmalıdır.

  Son zamanların favori içeceği olarak karşımıza çıkan dondurulmuş su,  özellikle çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Ancak satın almak yerine evde kendimizin yapması tavsiye edilmektedir. Zira hem bu şekilde yaparak çok daha hijyen şartlarını gözetir bir şekilde üretim yaparız hem de çok daha uygun fiyata mal ederiz.

  Malzemeler
  • Taze meyve
  • Karıştırıcı
  • Dondurucu kalıbı
  Yapılışı

  Yıkayıp temizlediğimiz meyveleri küçük parçalar halinde doğrayıp su dolu sürahi içerisinde atıp bir süre karıştırıyoruz, daha sonra birkaç saat bekletiyoruz. Meyvelerin aromaları suya tamamen geçtikten sonra küçük dondurucu kalıplarına oldurup dondurucuya koyup donmalarını bekliyoruz.

  Dondurucudan çıkardığımız dondurulmuş meyveli su tüketime hazır. Nasıl kullanacağımız tamamen sizin zevklerinize kalmış.