Soğuk Vişne Suyu Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Soğuk Vişne Suyu Tarifi

  Yaz aylarında bunaltıcı sıcakların da etkisiyle sürekli terlemekteyiz. Vücudumuzun sürekli terleyerek kaybettiği suyu ise sadece su içerek alamıyoruz. Bunun nedeni sade suyu ne yazık ki canımız istemedikçe içmediğimizdir.  Soğuk meyve suları, gazlı içecekler ile hem ferahlamaya hem de kaybettiğimiz suları vücudumuza geri kazandırmaya çalışıyoruz. Ancak hazır gıdaların ve meyve suları içerisin de katkı maddeleri bulundurduğu ve bu katkı maddelerinin çoğunun sağlıksız olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu besinlerin tüketilmesi çoğu doktor tarafından önerilmemektedir. Ev de hazırlanabilen el yapımı meyve suları her zaman daha tercih edilebilir olmuştur. Ev de hazırlanabilen meyve sularından biri de ev yapımı soğuk vişne suyu tarifi oldukça kolaydır

  Malzemeler

  Malzemeler;

  • Bir kilo vişne
  • Yarım kilo şeker
  • İki litre su
  Yapılışı

  Yapılışı;

   

  Soğuk vişne suyu tarifi yapımı çok fazla zaman almamaktadır. Öncelikle alınan bir kilo vişne derin bir kaba konularak yıkanmalıdır. Daha sonrasın da her bir vişne çekirdeklerinden ayıklanmalıdır. Ayıklanan vişneler çelik bir tencereye konulmalıdır. Üzerine şeker ilavesi yapılmalıdır. Ocak orta ateşte ayarlanmalıdır. Su ve vişne iyice karıştırılmalıdır.

  Üzerine su ilavesi yapılarak karıştırılmaya devam edilmelidir. Suyun iyice kaynaması karıştırılma durdurularak beklenilmelidir. Kaynayan vişne suyu süzgeçten geçirilerek posası alınmalıdır.

  Sürahiye dökülerek buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabın da en az bir saat bekletilen vişne suyu bardaklara konularak ikram edilebilir. Soğuk vişne suyu tarifi hazır, afiyet olsun.