Dondurmalı Çilek İçeceği

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Dondurmalı Çilek İçeceği
  5
  kişilik
  5
  dakika
  1800
  kalori/prs.

  Mevsim yaza yaklaşırken tüm kış boyunca en çok neleri özlediniz?

  Kimimiz tatil, kimimiz sıcak havaların vazgeçilmezi piknikler, günübirlik geziler, doğa kampları, hasta olma kaygısı taşımadan dondurma yemeyi, yaz meyvelerini, kısacası sıcak havanın avantajıyla yapılabilecek her şeyi özlüyoruz.

  Mevsimler değişirken havanın, toprağın, ağaçların bize verdiği her şey değişir meyve-sebzelerde. Öyle ki kışın ortasında canımız karpuz isterse yapabileceğimiz pek bir şey yoktur.

  Son zamanlarda özellikle bebek bekleyen kadınlar için mevsimi olmayan meyvelerin yetiştirildiği seralar kurulur. Ancak zamanında yenilen meyve-sebze kadar lezzetli ve sağlıklı olmayabilir.

  Şimdi yetişme zamanı yaklaşmış olan yazın popüler meyvelerinden birinden bahsedeceğiz: Çilek

  Çilek B, C, ve K vitaminlerini içinde barındıran çok iyi bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık güçlendiren bir meyvedir. Sevmeyeni çok az olan bu popüler yaz meyvesini yine yazın vazgeçilmezi dondurma ile buluştursak ne olurdu?

  Dondurmalı çilek içeceği! Sıcak havalarda en kolay ferahlamanın yolu şüphesiz soğuk içeceklerden geçer. Günümüzde soğuk içecekler alternatifleri çoğalmış olup, piyasada kolaylıkla ulaşabileceğimiz her çeşit içecek; metal, cam, plastik şişelerde , asitli, asitsiz ve farklı aromalarla karşımıza çıkar.

  Biz sizlere sevdiğimiz iki yaz tadının çilek ve dondurmanın birleştiği dondurmalı çilek içeceği alternatifini anlatacağız.

  Dondurmalı çilek içeceği milkshake, smoothie gibi isimlerle karşımıza çıkan ve dünya genelinde tüketilen içeceklerin, içeriğine benzer bir içecektir. Ülkemizde de yaygınlaşan bu soğuk içecekler için pipetli cam, plastik şişeler üretilmekte ve satılmaktadır.

  Dondurmalı çilek içeceği kaç kaloridir?

  Bu ne kadar miktarda tükettiğinize bağlı olup dondurmalı çilek içeceği, kullanılan malzemeler baz alınarak 1844 kaloriye denk gelebilir. Yapacağınız yirmi dakikalık yürüyüşle kalori etkisini azaltabilirsiniz.

  Dikkat edilmesi gereken bir başka hususta çilek alerjiniz olup olmadığı konusu olabilir. Çilek alerjisine neden olan etkenlerden biri bağışıklık sistemidir. Çileğin içersinde bulunan proteinleri zararlı olarak algılayan bağışıklık sistemi, onu vücuttan dışarı atabilmek için antikor ve histamin üretir. Böylece alerji belirtileri ortaya çıkar.

  Ancak çilek alerjisi genellikle, grip belirtileri gibi hafif semptomlar ile kendisini gösterir. Çilek tükettikten sonra böyle bir değişiklik gözlemlenirse doktora başvurulmalı ve içerisinde çilek bulunduran yiyecek, içecek, kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.

  Malzemeler
  • On adet çilek
  • 6 top vanilyalı dondurma
  • 1 su bardağı süt
  • 1 vanilya

   

  Yapılışı

  Önce çilekler, ardından dondurma, son olarak süt ve vanilya rondodan geçirilir.

  Dondurmalı çilek içeceği tüketime hazır.