Ballı Limonata

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ballı Limonata
  2
  kişilik
  20
  dakika
  100
  kalori/prs.

  Hazır içeceklerden kaçınanlar için ballı limonata en sağlıklı seçenektir. Hem sağlığa faydalı olması hem de lezzeti bakımından pek çok içecekten daha avantajlıdır. Ayrıca şeker kullanmayanlar için de önerilen içecek tarifleri arasındadır. Bu içeceğin hazırlanması kolay olduğu kadar lezzetinin de harika olduğunu belirtelim. Yaz günlerinin ferahlatıcı içeceği olarak her zaman ballı limonata ikram edilebilir.

  Limonata sıcak yaz günlerinin en sevilen içeceğidir. Bunu çeşitli şekillerde hazırlayabilirsiniz. Kolay yapabileceğiniz soğuk içeceklerden olduğu için aniden gelen konuklarınıza bile hazırlayabilirsiniz. Limonatanın balla yapılması özellikle çocuklar için harika bir seçim olacaktır. Tarifimize göre nefis bir ballı limonata yapabilirsiniz. Malzemelerinizi hazırladıysanız hemen enfes ballı limonata yapımına başlayabiliriz.

  Ballı Limonata Yapımında Püf Noktalar

  Damak tadınıza uygun şeker içermeyen bir limonata hazırlarken içine portakal ilave etmeniz renginin daha hoş olmasını sağlar. Ayrıca limonata ile en uyum sağlayan malzeme taze nane yapraklarıdır. Bu nedenle sunum aşamasında taze nane yapraklarını mutlaka kullanmanızı öneririz. Sunum aşamasında limonata bardaklarının içine 1-2 tane şekilli buz küpü koymanız da ferahlatıcı olacaktır.

  Ballı limonata yapımında kullandığınız balın miktarını damak zevkinize uygun ayarlayabilirsiniz. Ancak burada portakalın da şeker oranı olduğunu dikkate almalısınız. Limonata çok tatlı olursa şurup gibi olabilir.

  Limonata yapımı sırasında portakal ve limonların kabuklarını rendelerken beyaz kısımlarını içine dâhil etmemelisiniz. Beyaz kısımlar limonatanın acımsı bir tatta olmasına neden olur. Limon ve portakalları seçerken biraz kalın kabuklu olursa işiniz kolaylaşır.

  Ballı limonata gibi içecekleri hazırlarken mümkün olduğu kadar içme suyu kullanmaya özen göstermelisiniz. İçme suyu içeceklerin lezzetini arttıracaktır.

  İçeceğinizi hazırlarken balı mutlaka sıcak suyun içinde eriterek ilave etmelisiniz. Limon ve portakal narenciye olduğundan asit içerir ve balın erimesine engel olabilir. Homojen kıvamda bir içecek hazırlamak istiyorsanız bu aşamaya dikkat etmelisiniz.

  Limonata yapımı sırasında karışımı buzdolabında bekletirken aşırıya kaçmamalısınız. Karışımdaki limon ve portakal kabuğu rendesi acımsı tadını limonatanın içine yansıtabilir. Bu yüzden en fazla otuz dakika bekleterek limonatayı süzmenizi tavsiye ederiz.

  Malzemeler
  • 4 adet limon
  • 2 adet portakal
  • 4 su bardağı içme suyu
  • 1 su bardağı sıcak içme suyu
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • Nane yaprakları
  Yapılışı

  Ballı limonata yapımına başlarken önce limonların ve portakalların suyunu çıkarmalısınız. Ardından limon ve portakalların kabuklarını rendeleyin. Bu arada bir bardak sıcak suyun içinde balı eritin. Buna limon ve portakalların kabuklarını koyarak karıştırın. Bir sürahinin içine sıktığınız meyvelerin suyunu ve ballı karışımı ilave ederek karıştırın. Buzdolabında ballı limonata karışımını yarım saat bekleterek aromasının iyice özleşmesini sağlayın.

  Dinlenmiş içeceği süzgeçten geçirerek limonatayı sunuma hazırlayabilirsiniz. Şık sunum bardakların içine koyduğunuz ballı limonatanın üzerine birkaç tane nane yaprağı koyarak iştah açıcı bir sunum yapabilirsiniz. Afiyet olsun.