Maydanoz Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Maydanoz Çayı
  1
  kişilik
  13
  dakika
  5
  kalori/prs.

  Maydanoz, A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra, içeriğinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, elyaflar ve antioksidan flavonoidler gibi birçok yararlı element bulunduran oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle salatalara katılarak tüketilen, küçük ama sağlık açısından çok önemli bir Akdeniz bitkisi olan maydanozun iyileştirici özellikleri azımsanamayacak kadar çoktur. Vücutta bulunan fazla amino asitler damarlar için büyük tehdit oluşturur fakat maydanozda bulunan B vitamini bu asitleri dengeler ve damarları amino asidin oluşturacağı risklerden korur. Ayrıyeten, maydanozun idrar yolu enfeksiyonu için alternatif tedavi yolu olarak kullanılabileceği bilimsel yöntemlerle kanıtlanmıştır. Bu küçük ama faydalı bitki, içerdiği vitamin ve bileşenler yardımıyla böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışması için fayda sağlar. C, B12, K ve A vitaminleri kemik sağlığı için hayati derecede önemlidir. Maydanozda bu vitaminlerden bolca bulunduğu için sinir sistemini korumaya da yardımcı olur. Uzmanların belirttiğine göre yemeklerin yanında yenen 5 -10 tel (20 gr) maydanoz, insanın günlük C vitamini gereksiniminin yarısını karşılayabilir. Halk arasında maydanozun diş etleri kanamasında, yaraların kapanmasında, romatizmayı iyileştirici etkisi olduğuna inanılması, C vitamini yönünden zengin olmasıyla açıklanabilir. Maydanoz, potasyum bakımından zengin olduğundan, tuzun bileşimindeki sodyumu dengeleyerek tansiyon yüksekliğinde, az da olsa, önleyici etkisi olabilir.

  Maydanoz bitkisi genelde hareketsiz kalan bağırsaklarda görülen kabızlık sorunları için önemli bir besin kaynağıdır. Kabızlık sorununu çözmenin dışında bağırsak kurtlarını dökmede de etkilidir. Düzenli olarak maydanoz tüketmek, cilt, sindirim sistemi, meme ve prostat kanseri gibi kanserin farklı çeşitlerine yakalanma riskini azaltır. Maydanoz, güçlü bir antioksidan olan ve kayda değer derecede içerdiği anti kanser özelliği ile bilinen apeginen maddesini de içerir. Bunun yanı sıra iltihaplanmalara karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

  Maydanoz astım hastalığına da iyi gelir. Özellikle maydanoz suyunun astım ataklarının şiddetini azalttığı ve bronşları açtığı bilinmektedir. Maydanozun faydalarını bu kadar saydıktan sonra çayından bahsetmesek olmaz değil mi? Maydanoz çayının terapötik özellikleri yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Maydanoz, vücudun demir emilimini destekleyen C vitamini bakımından zengin oluşu sebebiyle;  maydanoz çayı da kansızlık tedavisinde faydalıdır. Maydanoz çayının en büyük faydalarından biri de, artrit(eklem iltihabı) ve romatizma gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olmasıdır. Bu kadar faydalı bilgilerden sonra maydanoz çayını mutlaka denemelisiniz!

  Malzemeler
  • 1/4 kase taze maydanoz yaprakları (kurutulmuş maydanoz da olabilir fakat taze maydanoz daha lezzetli olur)
  • Kaynamış su
  Yapılışı

  Porselen veya cam demliğe bir tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş maydanoz koyun ve üzerine 200 ml kaynamış su dökün. Maydanoz çayı 5-6 dakika demlendikten sonra onu süzebilirsiniz. Çayın tadı bir az acı gelebilir. Tadını bastırmak için içine birkaç damla limon suyu, şeker veya bal koyabilirsiniz. 5-6 dakika demlenen çay sizin için koyu gelirse 2-3 dakika demlemeyi deneyebilirsiniz. Afiyet olsun!