Evde Salep Yapımı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Evde Salep Yapımı
  5
  kişilik
  10
  dakika
  188
  kalori/prs.

  Salep tel köklü otsu bir bitki olma özelliğine sahiptir. Kökünde 2 adet yumru bulunan salep nişasta benzeri polisakkarit glucomannan adı verilen bileşiklerden meydana gelmektedir. Çiçekleri salkım ve başak şeklinde olan salep bitkisinin faydalarını saymakla bitmez. Salebin içeriğinde bulunan müsilaj bitkisinin öksürük dindirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle Burdur’un Bucak ilçesinde yetişen salebin bu bölgede yoğun bir satışı gerçekleşmektedir. Salep öksürük ve bronşite faydalı içecekler arasında yer almaktadır. Göğsü yumuşatan salep kalbi kuvvetlendirme özelliğine sahiptir. Zihni kuvvetlendirmeye yarayan salep cinsel gücü arttırmaya da yardımcıdır. Ayrıca regl kanamalarının düzene girmesini sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde önemli bir rol oynayan salep basur memeleri için de oldukça faydalıdır. Birçok salep çeşidi bulunmaktadır. Salebin içeriğinde müsilaj, glikoz ve uçucu bir yağ bulunmaktadır. Salebin bir diğer kullanım alanı ise dondurma yapımıdır. Dondurmalara tat ve güzel bir koku vermeye yardımcı olmaktadır.

  Ev Yapımı Salebin Kalorisi

  Salep herkes tarafından çok sevilen içeceklerin başında gelmektedir. Bu nedenle sık sık tüketilen salebi evde yapabilmek de mümkündür. Ev yapımı salep oldukça lezzetli olmaktadır. Salebin lezzeti kadar kalorisi de çok merak edilmektedir. 200 ml salepte 188 kalori olduğu belirtilmektedir. Salebin kalorisi salep tüketimi için oldukça uygundur.

  Sıcak kış günlerinde vücut direncinizi arttırıcı Ekinezya Çayı tarfimizi denemenizi tavsiye ederiz.

  Malzemeler

  Ev yapımı salebin malzemeleri, Ev yapımı salep yapmak isteyenler için çok kolay tarifler bulunmaktadır. Bu tarifler sayesinde arzunuza göre salep yapabilir ve keyifli bir şekilde evde salep içme keyfi yaşayabilirsiniz. Bir litre salep yapmak için gereken malzemeler;

  • 1 litre soğuk süt
  • 1 çay kaşığı saf salep
  • 1 çay kaşığı nişasta
  • 1 paket vanilya
  • 1 çorba kaşığı şeker
  • İsteğe göre süslemek için tarçın
  Yapılışı

  Ev yapımı salebin yapılışı ; Ev yapımı salep yapmak için öncelikle salep, nişasta, vanilya ve şekeri bir tencereye koyun. Ardında soğuk sütü yavaş yavaş tencereye ekleyin. Ardından ocağı kısarak hafif ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra bir iki dakika karıştırarak kaynatın. Ardından koyulaşan salebi ocaktan alın ve tarçın ile süsleyerek servis edin.