Ev Yapımı Salep Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ev Yapımı Salep Tarifi

  Soğuk kış ayların da içimizi ısıtacak bir içecek ararız. Sıcak bir bardak çay, bir fincan kahve, bir bardak orelet imdadımıza yetişir, içimizi ısıtır. Bir de soğuk kış günlerin de içimizi ısıtan bir içecek vardır ki; hem içimizi ısıtır hem de içerken etrafımızdakilerle muhabbetimi koyulaştırır. Tarif ettiğimiz bu içecek tabi ki salep olarak kabul ediliyor. Salep yapımı diğer içeceklere kıyasla daha zor bir içecektir. Ancak yoğun kıvamıyla damakta bıraktığı lezzetiyle vazgeçilmez kış ayları içeceğidir.

  Malzemeler

  İçindekiler

  • Kişi başına bir tatlı kaşığı toz salep
  • Kişi başına bir fincan süt
  • Tarçın
  • İsteğe bağlı olarak şeker
  Yapılışı

  Salep Yapılışı;

   

  Hazır toz salep alınabileceği gibi her bir kişi için ayrı ayrı paketlenmiş salep de marketlerden tedarik edilebilir. Biz toz salep ile salebimizi yaptığımızı varsayalım. Fincanlarımıza göre ölçerek aldığımız sütümüzü cezveye yavaşça boşaltılır. Daha sonrasın da kişi başına bir tatlı kaşığı toz salep süte dökülür.

  Orta ateşte ayarlanan ocağa cezve konularak, karıştırılmaya başlanır. Kişinin tercihine göre bir tatlı kaşığı toz şeker ilave edilebilir. Eğer küp şeker ilave edilecekse iki adet küp şeker tercih edilmelidir. Orta ateşte salep koyulaşıncaya kadar cezve de ki salep süt karşımı karıştırılmalıdır. Bu işlem yaklaşık o beş, yirmi dakika sürebilir. Koyulaşan ve kaynayan salep cezvelere alınır. Üzerine bir çay kaşığı tarçın gezdirilir.