Ballı Ihlamur Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ballı Ihlamur Tarifi
  1-4
  kişilik
  30 dk
  dakika
  0-20
  kalori/prs.

  Kışın yumuşacık içimi ile içimizi ısıtan ve hastalıklara karşı adete koruma kalkanı yaratan ıhlamurun sayısız faydası bulunmaktadır. Çocukluğumuzdan beri hastalandığımızda daha sıklıkla kullandığımız bu çayı şimdi zamanında ve doğru kullanmaya başlayın.

  Onlarca yıldır şifa kaynağı olarak bilinen ıhlamurun nasıl demlendiği oldukça önemli. Sadece öksürük için değil, vücuttaki mikropların atılması ve vücudun temizlenmesine de yardımcı olan ıhlamuru birçok insan demlikte suyla kaynatarak elde ediyor. Uzmanlara göre ise ıhlamur, sıcak suyun içerisine atılıp demlenmeli.

  Malzemeler

  Ihlamur Çayı Malzemeleri

  • Bir avuç ıhlamur (demleme usulü ise bir tutam)
  • Yarım litre su (demleme ise 200 ml)
  • Bal
  Yapılışı

  Ihlamur Nasıl Demlenir?

  Ihlamurunuzun iyi çıkması için ilk olarak ıhlamurunuzu demliğin içinde yıkayın. Yıkadığınız suyu boşalttıktan sonra ise demliğinizi ocağın üzerine alın ve kaynamaya bırakın. Kaynayan ıhlamurunuzun altını kapadıktan sonra ise 15-20 dakika kadar dinlendirin. Sonrasında içerisinde çiçekleri süzerek afiyetle tüketin. Bal ile de tatlandırın.

  Ihlamur nasıl demlenir sorusunun bir diğer cevabı ise demleme usulü. Kaynamış suyun içerisine tüketmek istediğiniz kadar ıhlamuru atın. Rengi değişene kadar ise bekleyin. Bu işlemi bir franch-press veya bitki çayı demleme bardağı ile yapabilirsiniz. Ocağın üzerinde yapmaktansa bu usulün daha iyi olacağı uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Daha sağlıklı olduğunu söyleyen uzmanlar, içmeden önce çiçeklerin süzdürülmesi konusunda da hemfikir. İsterseniz bu demleme usulünde de bal ile tatlandırıp şeker kullanmayabilirsiniz.