Serinleten Sağlıklı İçecekler

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Serinleten Sağlıklı İçecekler
  5
  kişilik
  30
  kalori/prs.

  Serinleten Sağlıklı İçecek

  Serinleten içecekler özellikle sıcak yaz günlerinin aranan içecekleri arasındadır. İnsanların tercihi genellikle serinleten sağlıklı içecek içmekten yanadır. Bu nedenle evde hazırlanmış limonata, ayran, şerbet, erik suyu gibi serinletici içecek tarifleri çok rağbet görmektedir. Bu tür içecekler sevdiklerimizin sağlıklı beslenmesine yardımcı olması bakımından da önemlidir. İçecekler arasında hem serinletici hem susuzluğu giderici hem de sağlıklı olanını tercih etmek gerekir. Taze meyvelerle enfes içecekler hazırlayabilirsiniz. Evde mayaladığınız yoğurt ile ayran yapabilir, limon ve portakal ile limonata yapabilirsiniz. Bu tarifimizde sizlerle erik suyu hazırlayacağız. Erik suyu yaz sıcağında ferahlamanıza yardımcı olacak, oldukça besleyici bir tariftir.

  Serinleten Sağlıklı İçecek İçin Püf Noktaları

  Serinleten içecekler yapmak için taze ve kuru meyvelerden, yoğurt gibi besinlerden yararlanabilirsiniz. Sunum sırasında içeceklerin mutlaka iyi soğutulmuş olmasına da dikkat etmelisiniz. Tarifimizde kırmızı erik kullanarak serinleten sağlıklı içecek hazırladık. Bunu ister konsantre olarak hazırlayabilir, isterseniz şeker oranını ayarlayarak suyunu fazla koyarak doğrudan sunuma hazır edebilirsiniz.

  Serinletici içecek tarifleri yapımında harareti kesecek içecekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca bu içecekleri taze olarak yapmalı ve fazla bekletmeden tüketmelisiniz. Buzdolabında uzun süre bekletilirse içeceklerin besleyici değeri azalabilir, lezzeti olumsuz etkilenebilir. Kırmızı erik, kayısı, üzüm, şeftali gibi meyvelerle hazırladığınız içecekleri tercihinize göre posalı olarak ta yapabilirsiniz. Bu tür meyvelerin bazılarını derin dondurucuda saklayarak kışın da aynı lezzeti tatma olanağını da değerlendirmelisiniz.

  Anahtar Kelimeler: Serinleten İçecekler, Serinleten Sağlıklı İçecek, Serinletici İçecek Tarifleri

  Malzemeler

  Serinleten Sağlıklı İçecek Erik Suyu

  • 1 kg kırmızı erik
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 5 su bardağı su
  Yapılışı

  Hep birlikte serinletici içecek tarifleri arasında ayrı bir yeri olan erik suyu hazırlayacağız. Kanı sulandırıcı etkisiyle kırmızı erik uzmanların her zaman tüketilmesini önerdiği bir meyvedir. Bunu içecek olarak değerlendirmek isterseniz kırmızı erikleri yıkadıktan sonra tencereye alın. Suyunu ve toz şekeri ilave ederek ocakta kaynatmaya başlayın. Erikler iyice yumuşadığında ocaktan alabilirsiniz. Karışım ılındıktan sonra süzerek eriklerin çekirdeklerini ve kabuklarını da ayırabilirsiniz. Daha sonra blenderden geçirdiğiniz erik suyunu cam sürahiye alarak buzdolabında sunuma kadar soğutmalısınız. Sunum sırasında bardaklara erik suyu ve kırık buz koyarak ikramınızı yapabilirsiniz. Afiyet olsun.