Karışık Şifa Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Karışık Şifa Çayı
  1
  kişilik
  5
  dakika
  123
  kalori/prs.

  Karışık şifa çayları havaların soğumasıyla birlikte ihtiyacın da arttığı sıvılardandır. Fakat bu çaylara 4 mevsim de ihtiyaç duyulduğu olmaktadır. Grip gibi enfeksiyonlarda akla ilk gelen tedavi biçimidir.

  Malzemeler
  • 2 çorba kaşığı karışık bitki çayı
  • 2 adet karanfil
  • Yeteri kadar su
  • Limon
  Yapılışı

  Adı üzerinde bitki çayı, bu nedenle elde olan tüm bitkiler kullanılabilmektedir. Bitkilerin aktarlardan temin edilmesi her yönden daha iyi gelecektir. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda ise 2 çorba kaşığı kadar bitki çayı kullanılabilir. bu bitki çayları ise şu şekilde olabilir. Adaçayı, gül, papatya, hatmi çiçeği, sinirli ot, melisa, çıbanotu, zerdeçal, hibiskus… Diğer bitkiler de faydalı olması durumuna göre tercih edilebilir. 2 adet karanfil de eklenerek belli bir miktar suda kaynatılır. Karışım demlendikten sonra ocağın altı kapatılarak suyu süzerek de tüketilebildiği gibi süzülmeden de tüketilebilir.

  Son servis kısmında ise limon eklenir. Çünkü limon enfeksiyon rahatsızlıklarında önemli ölçüde mikrop kırıcı rol almaktadır. Limonu tam bir şekilde karışımın içine atabileceğiniz gibi limonun suyunu da ekleyebilirsiniz. Kış ve sonbahar dönemlerinde evinizden eksik etmeyeceğiniz bir tariftir aynı zamanda da evde doğal yollardan hazırlanabilmektedir. Fakat bitkilerin doğal olması ve taze olmasına dikkat edilmelidir. Bu çayları günlük olarak hazırlamak her zaman için daha etkili sonuçlar verecektir. Fakat daha fazla hazırlamak isteyenler için de ölçü aynı oranlarda artırılabilir. Afiyet olsun!