Karadut Şurubu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Karadut Şurubu
  2
  kişilik
  20
  dakika
  160
  kalori/prs.

  Karadut Surubu

  Şifa deposu olan meyvelerin arasında karadut kendine has lezzeti ile ayrı bir yere sahiptir. Meyveleri ele alırsak kromozom sayısı en fazla olanı karaduttur. Anavatanının Orta Asya olduğu düşünülen karadut kısa ömürlü bir meyvedir. Ancak oldukça değerli olduğunu da belirtelim. Meyvelerinin boyu 2-3 cm kadar olan karadut renk olarak oldukça koyu ve suludur. Bu nedenle şerbet ve şurup yapımında ideal bir meyvedir. Ayrıca dondurma yapımında, jöle ve tatlılarda rahatlıkla kullanılabilir.

  Karadut bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, ağız yaralarının iyileştirilmesi için kullanılabilir. Ayrıca başta kalp ve kemik sağlığı olmak üzere diş ve saç sağlığına olumlu etkiler yapar. Geceleri rahat uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca bu meyvenin C vitamini bakımından zengin olduğunu da belirtelim.

  Karadut taze olarak yazın tüketilebilen aynı zamanda derin dondurucuda saklanarak kışın bile tüketilebilen bir meyvedir. Karadut surubu bu nedenle yaz kış yapabileceğiniz bir içecektir. Yapımı da düşündüğünüzden kolay olur.

  Malzemeler
  • 500 gram kadar karadut,
  • Bir su bardağı toz şeker,
  • Bir litre su
  Yapılışı

  Yaz aylarında olgunlaşan karadut ülkemizde hemen her yerde yetişir. Ancak toplanması zahmetli olduğundan bulmak biraz zor olabilir. Buna rağmen bilenler bilir karadutu nasıl bulacağını. Karadut surubu için aldığınız meyveleri fazla hırpalamadan yıkayın ve suyunu süzdürün. Bunları derin bir cam kâseye alarak üzerini örtecek şekilde toz şeker ilave edin. Bunun bir gece buzdolabında bekletin.

  Ertesi gün karadutun içindeki şeker eriyecek ve karadutlar suyun içinde kalacaktır. Rengi de karadut gibi oldukça koyu olacak. Bunu ocağa alarak yaklaşık 20 dakika kadar kaynatın. Daha sonra oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletin. Ardından karadut surubu bir tülbent ile süzülür ve pürüzsüz bir kıvama getirilir. Buzdolabında soğutularak içeceği ikram edebilirsiniz.

  Karadut vitamin ve mineral değerleri yüksek bir meyve olduğundan herkese önerilebilir. Özellikle karadut surubu olarak severek tüketilebilir. Sağlığımıza çok faydalı bir meyve olduğunu bilerek fırsat buldukça karadut tüketmeye gayret etmeliyiz. Bunu aşırı tüketseniz bile en fazla ishal gibi bir yan etki yapabilir. Bunun dışında bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Enerji verici ve halsizlik etkilerini gideren bir meyvedir.