Kaktüs Suyunun Faydaları

Kaktüs Suyunun Faydaları
20 Aralık 2015

Kaktüs, kuru bölgelerde yetişen, dikenli bir bitki olarak bilinse de orman, çayır veya tropik ortamlarda da yetişen kaktüs çeşitleri bulunmaktadır. Dikenli yapısı ile saksı bitkisi olarak evlerde de büyütülebilen kaktüs hakkında pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Kaktüs suyu hakkında da birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerden bir tanesi de çöl gibi ortamlarda susuz kalındığında kaktüs suyunun içilebilecek olmasıdır.

Kaktüs Suyu İçilmesi

Kaktüs suyu her ne kadar içilebilecek olarak söylense de bu bilgi yanlıştır. Normal içme sularından kaktüs suyu farklı bir yapıya sahiptir. Kaktüs suyu içerisinde yüksek miktarda asidik sıvı bulundurmaktadır. Kaktüsün kırıldığında içerisinden çıkan bu suyun içilmesi, kusmalara, mide krampları hatta zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle kaktüs suyu içmek sağlık için zararlıdır.

Fıçı Kaktüsü Suyu

Dünya üzerinde farklı bölgelerde yetişen birbirinden farklı kaktüs çeşitleri bulunmaktadır. Uzmanlara göre bitki sularının içilmemesi gerekmektedir. Fakat fıçı kaktüsünün içerisinde bulunan süte benzeyen su, içilebilir yönü ile diğer kaktüs bitkilerinden ayrılmaktadır. Fıçı şeklinde olan bu bitki şekilden dolayı bu ismi almıştır. İçi kırıldığında su meydana çıkmaktadır. Fıçı kaktüsü suyu içmek için tepesi dikkatli bir şekilde kesilip kırıldıktan sonra, bir pipet yardımı ile içilebilmektedir. Fakat uzmanlar, bu tip kaktüslerin çok yavaş büyüdükleri için çok acil durumlar dışında içilmesini önermemektedir.

Su Temizliğinde Kaktüs Suyu

Bilim insanları, birçok deneyler yapmaktadır. Kaktüs suyu deneyleri arasında da Güney Amerika’da yapılan bir deney dikkat çekmektedir. Bu deneyde, normal içme suyunun içerisinde kaktüs içerisinden elde edilen su ilave edilmektedir. Suyun üzerinde bulunan parçalar, kaktüs suyu döküldüğünde dibe çökmektedir. Bu yöntem Güney Amerika’da kaktüs suyu ile su temizleme yöntemi olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.