Hint Ayvası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hint Ayvası Nedir? Faydaları Nelerdir?
21 Aralık 2015

Hint ayvası, bol vitaminli yapısı ile bilinmektedir. Hint ayvası olarak bilinen bitki, tropikal bölgelerde yetişmektedir. Kilo vermeye yardımcı bitkiler arasında bilinen, lezzetli meyve, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hint ayvası bazı manavlarda bulunsa da genellikle internetten sipariş edilerek satın alınmaktadır. Elma ve armut tatlarını andıran, şekerli bir tada sahiptir.

Hint Ayvası Faydaları

Hint ayvası faydaları birçok hastalıkla kendini göstermektedir. Doğal antidepresan olarak bilinen bu meyve, astım hastalarına da tüketilmesi tavsiye edilen meyveler içinde yer almaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler, tok tutma özelliği nedeniyle diyet ara öğünlerinde hint ayvası tüketmeyi tercih edebilirler. Kasları güçlendiren ve enerjiyi artıran etkisi ile de hin ayvası vücut dinçliği sağlamak için tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Hint Ayvasının Cilde Etkileri

Cilt sağlığında özellikle güzelliğine düşkün bayanlar birçok doğal yöntem kullanmaktadır. Doğal güzellik yolları arasında hint ayvası da bilinmektedir. Cilt ve saç sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu meyve, A vitamini sayesinde saç ve cilde parlaklık kazandırmaktadır.

Hint Ayvasının Sağlık Açısından Önemi

Sağlıklı olmak için düzenli meyve ve sebze tüketimi büyük önem taşımaktadır. Hint ayvası içerisinde magnezyum içermektedir. Hint ayvası besin değerleri kemiklerin güçlenmesine, sağlık açısından kalsiyum emiliminin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Güçlü bir lif kaynağı olan meyve, kolesterol düşüren şifalı meyveler arasında da yer almaktadır. İçerisinde bulunan B16 vitaminleri, astım ataklarını engellemektedir. Hint ayvası içerisinde bulunan potasyum, kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak kalp dostu meyveler arasında bulunmaktadır. Tropikal meyveler arasında yer alan hint ayvası, göz sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Cilde ve saça parlaklık veren A vitamini, retina ve korneayı da koruyan bir özelliğe sahiptir.