Ev Yapımı Komposto

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ev Yapımı Komposto
  1
  kişilik
  10
  dakika
  120
  kalori/prs.

  Yeme içme alışkanlıklarımızın hızlı hayat tarzı nedeniyle değiştiği bu günlerde artık daha çok hazır gıdalarla besleniyoruz. Hazır gıdalar yanında da hazır ve gazlı içecekler tüketiyoruz. Ancak imkânların bu kadar fazla ve çeşitli olmadığı eski zamanlarda annelerimiz şimdi hazır olarak tükettiğimiz meyve sularını evde kendi mutfaklarında yapıyorlardı. Komposto ise annelerimizin yaptığı bu içeceklerin en sağlıklı ve lezzetli olanıydı. Kendi evinde ve nasıl hazırlandığını bildiğimiz kompostolar dışarıda tükettiğimiz veya hazır aldığımız meyve sularına göre çok daha sağlıklı çünkü içerisinde uzun raf ömrü sağlamak için kullanılan katkı maddeleri yok.

  Lezzetli Bir Komposto İçin Nelere Dikkat Edilmeli

  Lezzetli bir komposto için, kompostonun ana maddesi olan meyve seçimi çok önemlidir. Komposto yapmak için alacağımız meyvelerin en taze ve olgunları olmasına dikkat etmeliyiz. Tazı ve mevsimine uygun meyvelerden çok lezzetli kompostolar hazırlayabilirsiniz. En güzel kompostolar ise yaz meyveleri ile yapılmaktadır.

  Vişne, Kayısı, Şeftali gibi taze yaz meyveleri ile hazırlanan kompostolar hazır içeceklere göre çok daha lezzetlidir. Ancak bu yaz meyvelerine kışın ulaşmak zor olabiliyor. Kızın da bu güzel kompostolardan hazırlayabilmek ve tüketmek için yazın alacağımız taze meyveleri buzlukta dondurarak, kışında yaz meyvelerinden hazırlanmış kompostolar yapabiliriz. Dondurulmuş gıda sevmiyorsanız kış meyvesi olan ayva ile de çok lezzetli kompostolar hazırlanabilir.

  Komposto Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Evde yaptığımız doğal bir komposto diğer tüm içeceklerden daha sağlıklı ve besleyicidir. Ancak bu sağlıklı ve besleyici içeceği yaparken dikkat etmemiz gereken hususlarda var. Örneğin satın aldığımız meyveler yetiştirilirken bazı tarım ilaçlarına maruz kalmış olabilir. Bu nedenle aldığımız taze meyveleri kaynatmadan önce bol ve sirkeli su ile iyice yıkamalıyız. Kaynatma esnasında ekleyeceğimiz şeker miktarı da çok önemli. Tatlı şeyleri sevdiğimiz bir gerçek özellikle de çocuklar ancak şekerin fazlası hem sağlığımızı olumsuz etkileyecek hem de kompostomuzdaki meyve aromasını bastıracaktır. Bu nedenle kaynatma esnasındaki şeker ve su miktarına dikkat etmeliyiz.

  Malzemeler

  Yeterli miktarda kayısı ve şeftali

   

  Yapılışı

  Kayısı ve Şeftali ile karışık bir komposto yapalım. Dikkatle seçtiğimiz taze ve olgun yaz meyvelerini bol su ile yıkayıp temizlemeliyiz. İyice temizleyip ayıkladığımız meyveleri küçük parçalar halinde doğrayıp derin bir tencere içerisine koyup üzerine biraz şeker ve su ekleyerek kaynamaya bırakalım. Kaynama kıvamına gelen kompostonun altını kısarak beş dakikada bu şekilde kaynatalım. Bu işlem sonunda elde ettiğimiz karışık meyveli aromalı suyu soğumaya bırakalım.

  Son yaptığımız bu işlemi kompostomuza kıvam katacaktır. Hazırlamış olduğumuz kompostoları kavanozlarda buzdolabında isteğimiz kadar saklayabiliriz. Ancak meyvelerin vitaminlerinin daha fazla kaybolmaması ve lezzetinin bozulmaması için kısa sürede tüketecek kadar hazırlamamız ve taze olarak tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.