Biberiye ve Yabanmersinli Aromalı Su

 • Avatar
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Biberiye ve Yabanmersinli Aromalı Su
  4
  kişilik
  15
  dakika
  80
  kalori/prs.

  Baharın gelmesiyle birlikte doğa yenilenmeye başlıyor. Buna bağlı olarak da bizde doğaya ayak uydurup yenilenme ihtiyacı duyuyoruz. Kilo vermek için veya vücudumuzda biriktirdiğimiz toksinlerden kurtulmanın en güzel yolu detoks yapmaktır. Bunu yapmak için tadı kötü karışımları içmek zorunda değiliz aksine tadı hoş meyvelerle güzel karışımlar hazırlayabiliriz. Bu karışımların başında Biberiye ve Yabanmersinli Aromalı Su vardır.

  Biberiyenin faydaları

  B, C, D,E ve K vitaminleri açısından zengin olan biberiye besin değeri açısında yüksek bir bitkidir. Yüksek oranda fosfor, kalsiyum ve demir içerir.

  • Esanslı kokusuyla hafızayı güçlendirir, hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcıdır.
  • Kuvvetli bir adet söktürücü ve iyi antioksidandır.
  • Araştırmalara göre özellikle meme kanseri riskini büyük ölçüde azalttığı görülmüştür.
  • Biberiye taze veya kurutulmuş olarak çay gibi hazırlanarak tüketilirse iştahı keser ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca biberiyenin yapraklarından elde edilen yağ basen ve bel bölgesine uygulandığında incelmeyi hızlandırmaktadır. Biberiye yağı selülitlere düzenli olarak uygulandığında, gözle görülür değişimler oluşmaktadır.

  Biberiyenin zararları nelerdir?

  Biberiyenin faydalarının yanında bir takımda zararları vardır bunlar;

  • Beyin ve hafızaya önemli uyarılar yaptığı için epilepsi hastalarına kesinlikle tavsiye edilmez.
  • Sinirsel problemler yaşayan hastaların biberiyeyi tüketmeden önce doktorlarına danışması gerekir.
  • Hamile ve emziren annelerin biberiyeyi tüketmemesi gerekir.

  Yabanmersinin faydaları nelerdir?

  Mavi yemiş, ayı üzümü ve blueberry olarak da bilinen, fundagiller ailesinin bir meyve türü olan yabanmersini özellikle Karadeniz bölgesinin dağlarında fazla miktarda bulunur. A, C, E ve K vitaminleriyle demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi vücut için gerekli olan birçok minerali de bünyesinde barındırır. Vücuttaki sıvı kayıplarının çoğalması, böbrek yetmezliğini tetikler. C vitamini deposu olan yaban mersini, böbrek dostu besinlerin başında gelir.

  Yabanmersini antioksidan özelliği dolayısıyla, böbrek hasarının oluşmasını engeller. Araştırmalara göre yabanmersinin böbrek yetmezliği hastalığının riskini ciddi anlamda düşürdüğü ve bazı kanser çeşitlerine karşı önleyici etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Meyvenin içerisinde bolca lif bulunduğu için kilo vermeye de yardımcıdır.

  Yabanmersini zararları var mıdır?

  Bitkinin bilinen çok fazla zararı yok. Fakat vücut alerjik reaksiyon gösterebilir. Bitkinin meyvesi ya da yaprakları güvenle tüketilebilir. Fakat çok fazla tüketildiği zaman aşırı derecede kilo kaybı, kalp spazmı veya ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Kan pıhtılaşmasını engelleyen bitki kadınların adet dönemlerinde ciddi kanamalara sebep olabilir. Özellikle cerrahi müdahale öncesi ya da sonrasında yabanmersini içeren besinlerin tüketilmemesi tavsiye edilir.

  Malzemeler
  • 1 su bardağı taze yabanmersini
  • 1 tane 10 cm uzunluğunda taze biberiye
  • 2 litre su
  Yapılışı

  Yabanmersini ve biberiyeler bir sürahiye konulduktan sonra üzerin 2 litre su ilave edilir ve karışım buzdolabında 2-4 saat kadar bekletilir. Daha sonra bardaklara buz konulup karışım servis edilir.