Agave Nektarı

Agave Nektarı
21 Kasım 2015

Agave Nektarı gelen doğal bir tatlandırıcı olan bir agav bitkisi başlıca yetiştirilen Meksika. agave nektar sizin için iyidir, ama ironik bir tekila nereden geldiğini aynı bitkiden geliyor. Yani, gıda geliyor, ancak hasat ve işleme değil nasıl değil nerede.

Agav suyu 118 derece F. altında bitkinin çekirdek çıkarılır ve süzülür ve düşük sıcaklıklarda ısıtılan Düşük sıcaklıklarda enzimler, vitaminler ve mineraller korumak için yardımcı olacak ve çünkü düşük sıcaklıkların, agav nektar ham ve doğal tatlandırıcı olarak etiketlenmiş olabilir. Agave üretilen ve hafif, amber ve koyu renklerde satılır. Koyu renkli daha güçlü bir tat olacak ise açık renkli agav, daha hafif bir tadı vardır. Aromalı agav nektar da mevcuttur ve bu vanilya, amaretto, zencefil, ceviz, çilek mango, cappuccino, fındık ve İrlandalı krem gibi tadı var.
Bal aksine, crystalize olmaz ve açıldıktan sonra en fazla 12 aylık bir raf ömrüne sahiptir.

Agave nektar kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır. Bu düşük glisemik indeksi, ve diğer tatlandırıcılar gibi acele bir şeker oluşturmaz. Ayrıca yağ yıkmak yardımcı olarak safra kesesi işleyişini geliştirmek için yardımcı olur.

Şeker için de iyi bir alternatiftir ve tüm içecekler, tatlılar, reçeller, soslar ve hatta pişirme dahil olmak üzere, şeker kullanımı nerede her yerde kullanılabilir. En sevdiğiniz tatlılar, meyve salataları, krep, waffle, ham kakao ve fındık üzerinde yoğun sis için de harika.

Eğer tatlı seviyorsanız, sağlıklı bir diyet için şeker için agav yerine deneyin.

Bu doğru olabilir mi? Tamamıyla doğal, ağızda sonrasında kötü bir tat bırakmayan ve kan şekerinizi stratosfere göndermeyen düşük kalorili bir tatlandırıcı var mı?

Sevenleri gerçekten de agave nektarının bu tanıma uyduğunu söylüyorlar. Ve özellikle son iki yılda piyasaya sürülmüş ve süpermarket raflarındaki yerlerini almış agave (agav kaktüsü olarak da bilinir) ile tatlandırılmış yiyecek ve içecek selini göz önüne alırsak, bu yeni tatlandırıcıya çok sayıda güvenen insan var. Diyet listelerindeki tatlandırıcılardan, en popüler barların kokteyllerinde bile görülmeye başladı agave. Peki, gerçekten de agave kaktüsü en sağlıklı tatlandırıcı olarak değerlendirilebilir mi? RealAge olarak sizlere bazı doğru ve yanlış bilinenleri aktarmak istiyoruz!

Agave çok tatlıdırmıdır ?

Kesinlikle doğru! Agave beyaz şekerden dört kat daha tatlıdır. Sadece çeyrek çay kaşık agave nektar/şurubu, bir çay kaşığı beyaz şekerin tatlılığını karşılar ve bu size aynı miktarda şekerde bulunan 16 kalori yerine sadece 4 kaloriye mal olur.

Agave tamamen doğalmıdır ?

Doğru. Ama ‘tamamen doğal’ demek, ‘işlenmemiş’ demek değildir. Agave çölde yetişen ve aynı zamanda tekilanın da ham maddesi olan agave tequilana isimli sulu bir bitkiden geliyor. Ancak bitkinin sulu özünü, yoğurdun üstüne serpiştirebileceğiniz ya da çaya karıştırabileceğiniz şurup gibi bir nektara dönüştürmek, bazı işlemler gerektiriyor. Masaya konmaya hazır bir şurup haline getirmek için bazı üreticiler bu özü ısıtırken, diğerleri çeşitli enzimler kullanıyor.

Agave’nin tadı yokmu ?

Bu durum şurubun açık veya koyu olmasına göre değişir. Hafif olanları hemen tatsız olurlar ancak koyu çeşitleri pekmez  ya da karamel gibi bir tada sahip olurlar.

Agave düşük kan şekeri indeksine sahipmidir ?

Agave nektarı daha çok fruktoz (meyve şekeri) olduğu için karaciğer faaliyetlerine bir mola verdirir, bu da kan şekeri indeksini (GI) –bir yemeğin ne kadar çabuk kan şekerini yükselttiğini ölçen bir ölçüm- düşürür. Masa şekeri genelde yarı yarıya glükoz olur ve doğrudan kan dolaşımına girerek kan şekerini dakikalar içinde yükseltir.

Agave sağlıklı bir tatlandırıcıdır ?

Doğrudan daha fazla yanlış. En büyük sağlık avantajı aynı tatlılığı elde etmek için şekerden daha az agave kullanıyor olmanızdır. Ama bu noktada sağlık avantajları bitiyor. Yüksek fruktozlu mısır özü hakkındaki bütün kötü haberleri duyup ondan veba gibi kaçan insanlar bilmeliler ki agave nektarı da yüksek fruktozlu bir özdür (en az %75 fruktoz).

Bir çok sağlık uzmanı yüksek fruktozlu yiyeceklerin zararlı olduklarına inanıyor. ‘‘Sizi Hasta Ve Şişman Yapan Yüksek Fruktoz Çığı’’ (2008) adlı kitabın yazarı Uzm.Dr. Richard Johnson, ‘‘Beki de en kaygı verici olan şey fazla fruktozun metabolik sendrom ve diyabet riskini arttırması.’’ diyor. Johnson ve diğerlerine bu durum aynı zamanda kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları gibi dertleri sağlıksız etkileri olan sorunları da tetikliyor.

Sonuç olarak: Eğer ağzınızın tadından ödün vermiyorsanız, arada bir biraz agave şurubu, kalorinizi ve kan şekeri oranınızı kontrol etmede yardımcı olur. Ama en fazla bu.

Agave bitkisinin özünün şeker hastalığı ve kemik erimesini önleyebileceği bildirildi.

Meksika’da fareler üzerinde yapılan araştırmaya imza atanlardan Dr. Mercedes Lopez ve ekibi, Agave nektarının kireçlenmeyi önleyebileceği, kemik dokularının oluşumunu büyük ölçüde iyeleştirebileceği, ensülin üretimini artıran GLP-1 hormonunu da harekete geçirebileceği sonucuna vardı.

Lopez, Agave bitkisinin göbeğinden elde edilen sıvının damıtılmasıyla yapılan Meksika içkisi tekilada ise damıtılma nedeniyle bu faydalı etkilere rastlanmadığına dikkati çekti.

İnsanların katıldığı araştırmalardan önce bilim adamları bir kez daha hayvanlar üzerinde araştırmalar yapacak.