Soğuk Sütlü Kahve

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Soğuk Sütlü Kahve
  1
  kişilik
  15
  dakika
  160
  kalori/prs.

  Sizde sabah uyandığında bir dal çiçek kokusu ve bir bardak soğuk sütlü kahve içmeden kendine gelemeyen insanlardan mısınız yoksa? Eğer cevabınız “evet” ise size doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü soğuk sütlü kahvenin en güzel yapılışı için tarifi bu sayfada bulacaksınız. Fakat hızlı bir şekilde tarife geçmeden önce sizlere soğuk sütlü kahvenin vücuda aslında ne gibi yararları olduğundan bahsetmek istiyoruz. Kahve pek çok insan tarafından kalbe zararlı olarak bilinse de aşırı tüketimler olmadığında vücut için aksine yararlı olan bir gıdadır. Sabahları kahveye bağımlı olan insanların bu durumu ise kahvenin zihni açmada ve uykuyu gidermede büyük etkileri olduğu içindir. Kahve ilk olarak Türkiye’ye Osmanlı döneminde geldi. İlk başlarda pek çok insan tarafından sadece Türk Kahvesi şekli ile tüketilse dahi ilerleyen dönemlerde cumhuriyet ile batı tarzı kahveler tüketilmeye başladı. Son yirmi yıldır ise soğuk sütlü kahveye olan ilgi oldukça arttı. İlk başlarda yalnızca kafelerde bulunan sütlü kahveler soğuk formuna büründüğünde büyük market zincirleri tarafından da satılmaya başlandı. Fakat artık yükselen fiyatlar nedeniyle pek çok insan kahvesini evinde kendisi hazırlamak istiyor.

  Sizlere tavsiyemiz kahvenizi hazırlarken kullanacağınız suyun maksimum derecede ılık olması. Yani ne çok soğuk ne de çok sıcak. Böylece kahve aromasını suyun içerisine yoğun olarak bırakacaktır. Sütü ise fazla eklemeniz kahvenin tadını bozacaktır. Bilinenin aksine sütlü kahve yalnızca süt ile yapılmaz. Bir miktar ılık su eklemeniz kahvenizin formunu bulmasına yardımcı olacaktır. Soğuk sütlü kahveniz için kullanacağınız sütün mümkünse köyden gelen organik süt olmasına dikkat edin. Sonrasında soğutmak için yalnızca dolapta on dakika beklemesi yeterlidir. Aksi halde süt ve su içerisine bırakılan kahve aroması yavaş yavaş lezzetini kaybetmeye başlayacaktır. Kahvenizi on dakika sonra dolaptan çıkardığınızda içerisine iki parça buz atarsanız kahveniz bitene kadar da soğukluğundan hiçbir şey kaybetmeyecektir. Şimdiden size afiyet olsun!

  Malzemeler

  Filtre kahve, buz, su.

  Yapılışı

  Öncelikli olarak filtre kahvenizi, buz kalıpları üzerine dökün ve dondurun. İstediğiniz seviyede kahveli buzu bardağınıza koyarak üzerine taze filtre kahvenizi ekleyin. Çok sert gelirse kahvenin yarısına su ekleyebilirsiniz.