Sodalı Limonata

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sodalı Limonata

  Yaz aylarının en rahatlatıcı, içimi ferahlatıcı içeceğidir Sodalı Limonata. Sodanın içeriğindeki zengin mineraller limonun içerisindeki C vitamini ile birleşince müthiş serinletici bir tat bırakıyor ağzımızda. Yapımı ise oldukça basittir.

  Malzemeler

  İçindekiler;

  • Bir adet limon (Buzlukta dondurulmuş)
  • Bir adet portakal (Buzlukta dondurulmuş)
  • Bir su bardağı şeker (arzuya göre)
  • Üç litre su.
  • Şişe soda.
  Yapılışı

  Yapılışı;

  Sodalı Limonata yapabilmek için önce limonata yapımından başlıyoruz. Mevsiminde alıp buzdolabının buzluk bölümünde soğuttuğumuz 1 adet limon ve 1 adet portakalı biraz kesilebilir kıvama geldiğinde 4 veya 5 parçaya bölüp mutfak robotunda parçalıyoruz. Daha sonra 1 su bardağı kadar tozşekeri ilave edip tekrar robotu çalıştırıyoruz. Birbiri içine giren bu ana malzememizi geniş bir kaba alıp 3 lt. suyu ilave edip sürekli karıştırıyoruz. Şeker eriyene kadar işleme devam ediyoruz. Arada tadına bakıp gerekiyorsa şeker ilave edebilirsiniz. Damak tadınıza bağlı olarak limonatayı şekersiz de hazırlayabilirsiniz. Özellikle sade içmek isteyenler için yarısını sade yapıp, kalan yarısına şeker ilave edebilirsiniz. Burada önemli olan şeker  ile  limon-portakal özünün iyice suya karışması. Karıştırma işlemi bittikten sonra ister tülbent yardımı ile süzgeç yardımı ile hazırladığımız limonatayı ağzı kapaklı şişelere boşaltırız. Buzdolabında ağzı kapalı olarak 1 hafta kadar saklayabiliriz. Ev yapımı doğal limonatamız artık hazır.

  Sıra geldi Sodalı Limonata yapmaya. Kişi sayısına göre soda şişeleri önümüzde olduktan sonra sorun yok. Servis edeceğimiz bardakların içine önce şekerli veya şekersiz hangisi tercih ediliyorsa 2 parmak kadar limonatanızı koyuyoruz. Üzerine bir şise sodayı boşaltıyoruz.