Şeftalili Soğuk Çay Yapımı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Şeftalili Soğuk Çay Yapımı
  5
  kişilik
  28
  dakika
  451
  kalori/prs.

  Türk milleti olarak bizim çaya düşkünlüğümüz bir başka! İngilizler yalnızca “beş çayı” adını verdikleri bir kültür ile çay içerken biz Türkler günün her saati sabah kahvaltıda ve gece yatmadan önce bile çay içebiliyoruz. Son yıllarda ortaya çıkan soğuk çay furyası ile bu çılgınlık tamamen artış gösterdi. Artık yemeklerin yanında dahi soğuk çay tüketebiliyoruz. Bunlar arasında ise en sevdiğimiz verilere göre şeftalili soğuk çay.

  Peki şeftalili soğuk çayı kendimiz evlerimizde yapamaz mıyız? Fiyatların iyice yükseldiği bu dönemde yaz aylarına girerken dolabımızda kendi hazırladığımız hem daha doğal hem organik hemde daha ucuz şeftalili soğuk çaylar olsun istemiyor muyuz? Elbette istiyoruz. O yüzden sizler için şeftalili soğuk çay için gerekli olan malzemeler nelerdir ve nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını hazırladık.

  Malzemeler

  İşte gerekli malzemeler şunlar;

  • Öncelikle daha önceden demlemiş olduğumuz iki su bardağı miktarınca çay gerekiyor.
  • İki adet taze olarak alacağımız şeftali.
  • Altı adet su bardağı miktarınca temiz su.
  • Bir su bardağı kadar şeker.
  • Bir çayı kaşığı kadar limon tuz.
  • Bir adet limon.
  Yapılışı

  İki adet şeftalinizi küp küp parçalara bölerek tencere içerisine yerleştirin. Daha sonrasında üzerine altı bardak olarak belirttiğimiz suyu boşaltın. Üç yemek kaşığı miktarınca demlenmemiş çay tanelerini tencere içerisine serpiştirin. Şeftaliler kendini salıp yumuşak bir hal alınca tencerenin altını kapatın. Sonrasında yirmi dakikalık süre boyunca tencereyi kenarda bekletin. Daha sonra hazırladığınız karışımı tülbent benzeri bir bez ile süzerek suyunu ayrı bir tencereye alın. Üzerine bir su bardağı kadar şeker ve dört parça halinde böldüğünüz limonu ekleyin. Hepsini karıştırın ve iyice çırpın. Dolaba koyarak ortalama yarım saat ile bir saat arasında bekletin. Sıcak değil ılık bir haldeyken buzdolabına koymaya özen gösterin. Ertesi gün şeftalili soğuk çayınız içilebilecek bir hale gelecektir. Şimdiden afiyet olsun diyelim. Fakat unutmayın ki hazırladığınız şeftalili çay taze olarak ancak iki gün içerisinde içilebilir. Bu yüzden daha fazla beklememeye özen gösterin.