Pancarlı Ayran Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Pancarlı Ayran Tarifi
  2
  kişilik
  130
  dakika
  15
  kalori/prs.

  Pancarın Faydaları

  Pancarın yeşil yapraklarında yuvarlak ya da uzunlamasına bir kök bulunur, kırmızımsı-mor renk olan kökler bazen toprağın cinsine göre beyaz veya altın renk kökü şeklinde de yetişebilir. Renkleri ne olursa olsun, pancar kökleri sağlam olmalıdır. Pancar karbonhidratlar açısından yüksek besin değeri içerir. Pancar içerisindeki şeker oranı yüksektir, vücudunuza enerji verir. Sodyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve fosfor içerir. Ayrıca lifli bir gıdadır, A ve C vitaminleri ile niasin maddesi içerir. Pancar insan vücudunun ihtiyaç duyduğu yeni hücrelerin üretimi ve bakımı için gerekli olan folik asit içermektedir. Bu özellikle hamile kadınlar için veya fiziksel manada vücut bütünlüğü bozulmuş olan dokular için etkilidir.

  Araştırmalar, pancarların kansere, özellikle kolon kanserine karşı koruyucu olduğunu gösterdi. Tıbbi çalışmalar pancarın kalp hastalığına karşı korunmada yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Pancar uzun süreler dâhilinde kullanılabilir, konserve edilip veya dondurulup 1 yıl kadar süreyle rahatlıkla saklanabilir. Pancardan sebze çorbası yapılır, sotelenip yumurtalı kızartması yapılır. Polonya, Rusya, Almanya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinin menülerinde geleneksel olarak sevilen bir gıda maddesidir. Anadolu’da pancar yufka ekmek arasına doğranıp pişirildiğinde pancarlı ekmek olarak tüketilir. Köy yerlerinde pancar çok fazla tüketilir. Ayrıca pancardan pide yapılır. Pancar pidesi yumuşak ve lezzetli olduğu için çok sevilen bir pide türüdür. Demir bakımından zengin bir gıda deposudur. Çocuk yaştakilerin pancar yemesi gelişme için önemlidir.

  Soğuk bir ayrana pancar ekleyip mor görüntüsüyle hem görsel bir şölen hem de lezzetli bir şölen hazırladık. Biz denedik çok beğendik. Tarifi sizler için derledik.

  Malzemeler
  • 1 adet haşlanmış pancar
  • 250 gram süzme yoğurt
  • Su
  • Tuz
  • 2 yaprak taze nane ( sunum için )
  Yapılışı

  Kabuklarını soyup haşladığınız pancarı meyve sıkacağından geçirin. Bir kaba yoğurt, su, tuz ekleyip çırpıcı yardımıyla karıştırın. Üzerine meyve sıkacağında sıkmış olduğunuz pancarı ekleyin ve çırpıcı ile yine karıştırın. Ayranınızı 2 saat dolapta beklettikten sonra servise hazırlayın. Üzerine hoş bir koku vermesi için bir iki yaprak taze nane de ekleyebilirsiniz. Buz gibi ayranınız içime hazır. Afiyet olsun