Nar Şerbeti

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Nar Şerbeti
  4
  kişilik
  15
  dakika
  160
  kalori/prs.

  Nar şerbeti lezzeti kadar besin değerleriyle de tercih edilen içecek tarifleri arasındadır. Antioksidan deposu olan nar ile hazırlayabileceğiniz bu enfes şerbetin ferahlatıcı lezzetini seveceksiniz. Nar ayrıca anti tümör ve antiviral özelliklere de sahiptir. Folik asit zengini olan nar, A, C, E vitaminlerini de içermektedir. Nar ile hazırlayacağınız şerbeti gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Nar şerbetinin malzemelerini hazırladığımıza göre hep bilirlikte yapımına geçebiliriz. Kolay gelsin.

  Nar Şerbeti Püf Noktaları

  Nar şerbeti hazırlamak için ekşi nar ya da tatlı nar kullanabilirsiniz. Şerbetin lezzeti. Mayhoş olsun isterseniz ekşi narı tercih edebilirsiniz. Tabi toz şeker oranını da damak tadınıza göre ayarlamalısınız. Ayrıca ekşi narın şerbeti tatlı nara nazaran daha kan kırmızı olacaktır.

  Nar şerbeti yapmak biraz meşakkatli olabilir. Özellikle narı ayıklamak zor gelebilir. Ancak bu konuda özel aparatları kullanabilirsiniz. Nar ayıklamak için satılan aparat yardımıyla narları ayıklamanızı öneririz. Nar ayıklama aparatı olmayanlar için de bir püf noktası verelim. Narı suyun içinde ayıklamayı deneyebilirsiniz. Suyun içinde ayıkladığınız zaman nar taneleri suyun dibine çöker. Narın kabukları da suyun üstüne çıkar. Böylece etrafa dağılmadan narı ayıklayabilirsiniz.

  Şerbeti hazırlarken her zamanki gibi içme suyu kullanmalısınız. İçme suyu şerbetin lezzetini arttıracaktır. Ayrıca şerbeti hazırlarken içine konulan karanfil ve tarçın aroması da damak tadınıza göre kullanılabilir. Nar şerbeti yapılırken nar tanelerini mutlaka ezmelisiniz. Şerbetin lezzetini ancak bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

  Malzemeler
  • 1,5 kilo nar
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 2 litre içme suyu
  • 5 adet karanfil
  • 5 dilim limon
  • 1 adet kabuk tarçın
  Yapılışı

  Nar şerbeti hazırlamak için narları yıkayarak tanelerini ayıklayın. Tencerenin içine aldığınız nar tanelerine toz şekeri ekleyerek kaşık yardımıyla ezin. Üzerine karanfilleri, içme suyunu, kabuk tarçını ve limon dilimlerini de ilave edin. Malzemeleri orta ateşte yaklaşık 15 dakika kaynatın. Tencereyi ocaktan alarak şerbetin ılınmasını bekleyin. Daha sonra karşımı tel süzgeçten süzerek şerbeti hazır hale getirin. Buzdolabından soğutulan nar şerbetini bardaklara alarak limon dilimleri ile süsleyerek sunumunuzu yapabilirsiniz. Afiyet olsun.