Naneli Ayran

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Naneli Ayran

  Naneli ayran, ayranın içerisine nane atılmış halidir. Soğuk ayran zaman zaman ferahlamak için tüketilen bir içecek türüdür ve yaz ayları için idealdir. Bununla beraber zaten ferahlatıcı etkisi olan ayranı yine ferahlatıcı bir etki yaratan nane ile buluşturunca ortaya enfes bir serinletici içecek karışımı çıkmaktadır.

  Naneli ayran, sadece nane ve ayran karışımı ile hazırlanabilirken içerisine buz ve sarımsak da eklenebilmektedir. Sarımsak ve buz dışında naneli ayrana başka gıdalar da eklene bilinir. Naneli ayran tüketen kişinin damak tadına göre farklı tarifler bulunmaktadır ve bu tariflerin tamamı damakta oldukça güzel bir tat bırakmaktadır.

  Naneli Ayranın Faydaları

  Ayranın, kolesterolü düzenleme, bünyesinde laktik asit bulundurma, vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı ihtiyacını karşılama, solunumu düzenleme, bağırsak hareketlerini düzenleme, metabolizmayı hızlandırma gibi saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan ayran nane ile tatlandırıldığında, nanenin soğuk algınlığına karşı tedavi etme, bağırsak gazını giderme gibi faydaları da eklenmiş olur. Bu iki gıdanın birleştirilmesiyle ortaya bir şifa deposu çıkmaktadır.

  Hamilelikte naneli ayran tüketmek:

  Hamilelik bilindiği üzere zaman zaman zor geçen bir süreçtir. Gerek sıcak basmaları gerekse mide bulantıları, kimi zaman anne adayını oldukça rahatsız etmektedir. Böyle zamanlarda doğal yollarla bu sorunları çözme ya da hafifletme yoluna gidilir. İşte bu durumlarda tercih edilebilecek en güzel içecek naneli ayran olabilmektedir. Serinletici özelliği olan ayran ve ferahlatıcı, mide bulantısını en aza indiren nane birleşerek anne adayına doğal bir çözüm sunmaktadır.

  Hamilelikte en önemli noktalardan birisi doğal yollar ile üretilmiş gıdalarla beslenilmesidir. Bu sebeple, ev ortamında bile kolayca hazırlanabilecek naneli ayran, gebelik rahatsızlıklarına iyi gelen doğal bir çözümdür. Ayrıca soğuk algınlığı, kabızlık gibi sorunlar da hamilelikte sık yaşanabilmektedir ve naneli ayran tüm bu problemlere iyi gelen bir seçenektir.

  Diyet listelerinde naneli ayran:

  Özellikle yaz yaklaşırken diyet yapmaya karar veren birçok insan vardır. Diyet listeleri genellikle kişilere tatsız ve lezzetsiz gelmektedir. İşte bu noktada imdada naneli ayran yetişmektedir. Naneli ayran sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek metabolizma hızını artırabilirsiniz. Metabolizma hızının artmasıyla kilo kayıp hızı artacak ve diyet yapan kişilere hem sağlıklı hem lezzetli bir seçenek sunacaktır. Ayrıca naneli ayran bağırsak gazını alarak vücuttaki şişkinlik hissini de ortadan kaldıracaktır.

  Tüm bu özelliklerinden ziyade naneli ayran, yalnızca ağzı tatlandırmak ve sıvı ihtiyacı karşılamak için ayran tüketen ve sade ayranlardan sıkılanlar için de farklı bir seçenek olmaktadır.

  Farklı Naneli Ayran Seçenekleri

  Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yalnızca nane ve ayran karışımı ile hazırlanan naneli ayran, içerisine başka gıdaların eklenmesiyle de çeşitlendirilebilir. Naneli ayranınızın içine salatalık, turşu suyu, şalgam, fesleğen, zencefil gibi damak tadınıza uygun birçok gıda ekleyebilirsiniz. Bu gıdaları eklerken dikkat etmeniz gereken nokta, eklediğiniz gıdanın ayran ve naneye yakışacak bir tat olması ve ölçünün orantılı bir şekilde kullanılmasıdır. Ekstra eklediğiniz gıdanın aşırı olması ayran ve nanenin tadını bastırıp başka bir içeceğe dönüştüreceği gibi miktarının az olması hiç eklenmemiş etkisi de yaratabilir. Bu sebeplerde ölçüye ve ne kullanıldığına dikkat edilmelidir. Yazımızın devamında sizlerle bir naneli ayran tarifi paylaşacağız. Tarifimiz sayesinde siz de naneli ayranın nasıl yapıldığını kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sayede hem sıradan ayran tadını değiştirir hem de bu tariflerle çevrenizdeki insanları şaşırtabilirsiniz.

  Malzemeler

  Salatalıklı Naneli Ayran

  Malzemeler:

  • 10 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 su bardağı su
  • 1 orta boy salatalık
  • 10 yaprak nane
  • Damak tadına göre tuz
  Yapılışı

  Öncelikle salatalık ve naneyi blender ’da çekin, ardından bu karışıma 1 su bardağı suyu ve yoğurdunuzu ekleyin ve 2-3 dakika daha çekmeye devam edin. Çekme işleminin ardından tuzu ilave edin. İçecek karışımınıza isteğe göre buz ekleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz birkaç taze nane yaprağıyla içeceğinizin üstünü süsleyebilirsiniz.

  Naneli ayran özellikle yaz mevsiminin mükemmel ve serinletici bir içeceği olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle içine buz atıldıktan sonra son derece serinletici bir lezzet olması; bu içeceği favori bir içecek olarak karşımıza çıkartıyor. Naneli ayran illa ki soğuk bir şekilde içilmesi gerekiyor.