Limonata Yapımında Bu Detaylar Çok Önemli!

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Limonata Yapımında Bu Detaylar Çok Önemli!
  5
  kişilik
  20
  dakika
  365
  kalori/prs.

  Limonata Yapımında Bu Detaylar Çok Önemli

  Özellikle yaz aylarında sık olarak tercih edilen en güzel içecekler limonatalardır. Limonatanın, diğer narenciye ürünlerine göre, kolay hazırlanabiliyor oluşu ve lezzetli olması sayesinde çocukların daha fazla ilgisini çekebileceği, zayıf vücut dirençleri nedeni ile hastalığa yakalanma riski fazla olan çocukların limonata sayesinde rahat bir kış geçirebileceği bilinmelidir. Hazırlanan yemeklerin yanında içilebilecek, evde hazırlanmış, az şekerli 1 bardak limonata çocukların günlük olarak alması gereken C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaya yardımı olmaktadır.

  Yaz aylarının yanı sıra içine buz koymadan yapıldığı takdirde kışın da tüketilebilecek olan limonata, içerdiği C vitamini sayesinde diğer gazlı ve asitli içeceklere göre besin değeri oldukça yüksektir. Bu yüzden en güzel limonata, taze sıkılmış limonun suyu ile hazırlanmış olan limonatadır. Vitamin kaybını önlemek için de hazırlanan limonata çok fazla bekletilmeden kısa sürede tüketilmelidir.

  Toksin atıcı ve sakinleştirici özelliği, böbrek taşı oluşumunu önleyici olması, mide bulantısını önlemesi limonatanın faydaları arasından sadece birkaçıdır. Sadece tansiyon düşüklüğü sorunu olanların dikkatli olarak tüketmesi gerekmektedir. Çünkü limonatanın tansiyonu düşürücü özelliği de bulunmaktadır.

  Klasik Limonata Tarifi

  Malzemeler:

  • 1 su bardağı şeker
  • 7 bardak su
  • 4 adet limon

  Hazırlanışı:

  Limonlar yıkandıktan sonra ince olarak rendelenir. Limonun rendelenmesinin sebebi, minik parçalar haline gelen limon parçaları, şekerle birleşince içerisindeki yağı çok daha kolay salmasıdır. Birkaç dakika boyunca şekerle iyice karıştırılır ve su ilave edilir. Yapılan karışım süzülür ve soğutulur. (bir bardak limonata için; 1,5 çorba kaşığı şeker ve yarım limon olarak ölçü ayarlanmalıdır.)

  Ev Yapımı Şekersiz Limonata Tarifi

  Sıcak yaz günlerinde hoş bir ferahlık veren limonatayı, bal ve tarçınla yaparak daha sağlıklı hale getirmek ve kalorisi düşük olan en güzel içecek tarifleri ile formda kalmak da mümkündür.

  Malzemeler:

  • 1 adet limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çubuk tarçın
  • Nane yaprakları
  • Buz

  Hazırlanışı:

  Bir limonun suyu sıkılarak bardağa doldurulur. Bardağın geriye kalan kısmı ise su ile doldurulup karıştırılır. Daha sonra içerisine bir adet çubuk tarçın eklenir ve biraz aroma vermesi için birkaç dakika bekletilir. Çubuk tarçın, limonata içerisinde yumuşadıkça limonataya tatlı bir tat verecektir. Tatlı tadının az gelir ise bir tatlı kaşığı bal eklenebilir. Üzerine bol buz ve birkaç yaprak nane eklenerek servisi yapılır.

  Malzemeler

  C Vitamini Yüksek Portakallı Limonata

  Malzemeler:

  • 1 adet limon,
  • 1 adet portakal,
  • 1 su bardağı şeker,
  • 1,5 litre su
  Yapılışı

  Limon ve portakal bir gün öncesinden buzluğa atılır. Ertesi gün buzluktan çıkarılıp 5 – 10 dakika oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra hafifçe yumuşayan limon ve portakal küp şeklinde doğranarak mikser kabına konur. Biraz yumuşamış olsa da miksere zarar vermemek ve kolay parçalanması adına üzerine yarım çay bardağı kadar su eklenir. Üzerlerine şekeri de ilave ederek mikserden geçirilir. Püre haline getirilen meyveler daha geniş bir kaba alınır ve üzerine 1,5 litre su ilave edilerek bu şekilde 5 – 10 dakika bekletilir. Ardından küçük gözeneklere sahip demir süzgeç ile süzülür. En güzel limonata tarifi olarak son günlerde sıklıkla yapılan bu tarif, buzdolabında soğutulduktan sonra tüketilir.