Kırmızı Erik Suyu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kırmızı Erik Suyu
  5
  kişilik
  15
  dakika
  144
  kalori/prs.

  Kırmızı erik Temmuz ve Ağustos yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Fakat bazılarımız bu eriğin hem mayhoş hem de şeker içeren tadından hoşlanmaz ve yememeyi tercih etmeyiz. Bu nedenle kırmızı erik suyu tarifi öncesi bu karışımın ne kadar sağlıklı olduğunu belirtelim. B1, B2, B3, B6, E vitaminleri içeren erik, vücut sağlığı için oldukça faydalıdır.

  Anadolu’nun vazgeçilmez meyvelerinden olan yeşil ve kırmızı erik, hem bağırsakların çalışmasına hem de vücudu serin tutmaya yarayan bir meyvedir. Şimdi gelelim kırmızı erik suyu nasıl yapılır, gerekli malzemeler nelerdir ve kırmızı erik suyu yapılışı sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

  Kırmızı Erik Suyu Tarifi İçin Püf Noktalar

  Erikleri bu işlemlerden geçirdikten sonra tam ocaktan alma aşamasında isteğe göre erik suyu içerisine bir tutam tarçın veya tarçın kabuğu ve üç dört tane karanfil atılabilir. Karanfil ve tarçın şekerin tadını biraz kırmak çok fazla şekerli tadı hissetmemek için konulmaktadır. Tarçın ve karanfili, kırmızı erik suyu yapılışı sırasında bu karışımın içerisine koymak isteyen kişiler genellikle aromalı içecekleri sevenler olmalıdır.

  Malzemeler

  Kırımızı Erik Suyu İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo kırmızı erik
  • 3 litre su
  • 1 Buçuk su bardağı şeker
  Yapılışı

  Kırmızı Erik Suyu Yapılışı

  Kırmızı erik suyu tarifi için ilk olarak kırmızı erikler çok güzel bir şekilde yıkanmalıdır. 3 litre olarak ölçmüş olduğumuz suyu eriklerin üzerine ekleyelim. Bir saat kadar erikleri çok da açık olmayan ayardaki ocakta kaynatalım. Daha sonra kaynamış olan bu erik suyu içine ayırdığımız bir buçuk su bardağı şekeri ekleyelim. Kırmızı erik suyu yapılışında şeker ekledikten sonra on beş dakika kadar kaynaması yeterlidir.