Elmalı Gazoz

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Elmalı Gazoz
  4
  kişilik
  20
  dakika
  120
  kalori/prs.

  Ev Yapımı Elmalı Gazoz Her Sohbete Lazım

  Mevsimin en taze ve leziz elmaları ile ev yapımı gazoz hem evdeki çocuklar, hem gençler hem de gelen misafirler için keyifli bir ikramlık olabilir. Kendi emeğimizle yapılan bir ikramlık daha çok makbule geçebilir. Ev yapımı elmalı gazoz yapımında çocuğunuzdan da yardım alabilirsiniz. Bu onunla birlikte yaşayabileceğiniz deneysel bir tecrübe, hem keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de bir şeyler üretebileceğiniz bir paylaşım olacaktır. Sonrasında elmalı gazozunuzun yanında hoş bir sohbet ya da yiyecek bir şeyler doyumsuz olacaktır.

  Ev yapımı Elmalı Gazoz İçin Gerekli Malzemeler

  Hazır alacağınız ve içeceğiniz elmalı gazoz, içerdiği kimyasal katkı maddeleri ve koruyucular ile bünyenize zarar verebilir. Oysa kendi hazırlayacağınız elma suyu ve evde bulabileceğiniz bileşenler ile gazozunuzu kendiniz hazırlamanız mümkün.

  Malzemeler
  • Bir su bardağı taze sıkılmış yeşil ya da kırmızı elma suyu
  • Bir çay kaşığı karbonat
  • İki tatlı kaşığı limon tuzu ( yerine iki limonun suyu da sıkılabilir.)
  • İki çay kaşığı pudra şekeri
  • İki su bardağı maden suyu
  • Bir adet dilimlenmiş limon
  • Bir adet dilimlenmiş yeşil elma
  • Bir tutam taze nane
  Yapılışı

  Tercihe göre yeşil ya da kırmızı elmalardan, taze meyve sıkacağında, bir su bardağı olacak şekilde suyunu sıkalım.  Ev yapımı elmalı gazoz için dilersek direk sıkılmış halde, dilersek kırk dakika kadar bir kapta ocakta kaynatıp şurup kıvamına getirdikten sonra, yoğunlaşmış aromasıyla elma suyumuzu kullanabiliriz. Malzemelerimizde yer alan bir çay kaşığı karbonat ile iki tatlı kaşığı limon tuzunu havanda döverek ince toz haline getirmeliyiz. Bu toz karışıma iki çay kaşığı pudra şekerini gazozumuza tat vermesi için ilave ederiz. Ağzı kapanabilen bir sürahiye; iki su bardağı maden suyunu ve ister taze sıkılmış elma suyunu istersek kaynatarak hazırladığımız elma şurubunu koyarız. Üzerine havanda döverek hazırladığımız karbonat, limon tuzu ve pudra şekeri bileşenlerini ilave edebiliriz.  Ev yapımı elmalı gazozumuzu uzun bir pipet bar kaşığı yardımıyla karıştırıp son haline getirebiliriz. Ev Yapımı Elmalı Gazozumuz İkram İçin Hazır Hazırladığımız ev yapımı elmalı gazozumuzun aromasını arttırmak ve ikramda hoş bir görünüm sunmak için karışımı hazırladığımız sürahinin içine ince ince dilimlediğimiz bir adet yeşil elmayı, bir adet limonu ( misket limon olursa daha görsel ve leziz olabilir. ) atabiliriz. Eğer hazırladığımız elmalı gazozu hemen tüketeceksek içine bir tutam taze nane yaprağı koymak tadını doyumsuz yapacaktır. Elma, limon ve nane süslemelerini, ikram etmek için hazırladığımız bardakların içine ilave etmeli ve soğuk servis yapmalıyız. Gazozumuz yaz günlerinde serinletmek için,  tatlı tuzlu ikramlıkların yanında beş çayında ya da yemeklerin yanında hoş bir içecek olacaktır.